Uzmandan korkutucu açıklama! ‘Herhangi bir anda 7’den fazla deprem olabilir’

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Haluk Özen, son 120 yılda 4 büyüklüğün üzerinde 10 bin 965 deprem meydana geldiğini, fay hatlarının Türkiye’de her an 7 deprem meydana geldiğini gösterdiğini vurguladı. .

TBMM Depreme Karşı Alınacak Tedbirler Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplandı.

Komisyon, AFAD Başkanı Güllüoğlu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Erdal Turgut, MTA Genel Müdürlüğü Jeolojik Etüdler Dairesi Yer Bilimleri Araştırma Koordinatörü Doç. Selim Özalp, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Karaman’ı dinledi.

“HER AN 7 ÜZERİNDE DEPREM OLABİLİR”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Haluk Özen, Türkiye’de Marmara bölgesinde 258 olmak üzere toplam 456 kayıt istasyonuna sahip olduklarını ve AFAD ile koordineli çalıştıklarını kaydetti.

Özen, son 120 yılda 4 büyüklüğün üzerinde 10 bin 965 deprem meydana geldiğini, fay hatlarının Türkiye’de her an 7 deprem meydana geldiğini gösterdiğini vurguladı.

Türkiye’nin deprem bölgesinde yer alan çarpıcı Özen, 1.500 yıldır bir deprem meydana gelirse Hatay’da da dahil olmak üzere Hatay’da “deprem olmaz” denilen yerde deprem bile her an olabileceğini kaydetti.

İzmir depremine işaret eden Özener, “Hesaplamalarımızda 7,2’den fazla enerji birikti. Bizi daha büyük depremler bekliyor. Bu nedenle daha iyi, hazırlıklı ve koordineli olmamız gerekiyor.” Dedi. dedim.

Muhtemel Marmara depreminde denizin altındaki çökmeler nedeniyle tsunami ve heyelan olabileceğine dikkat çeken Özener, “Ege ve Akdeniz’de tarih boyunca tsunamiler oldu ve yine de olacak. Tsunami konusunda çalışmalar yaptık 2012. Bereket diyoruz ama Allah insanlara akıl verdi. Görevimiz bilimin ışığında siyaseti beslemek. “Diye konuştu.

Marmara’da erken uyarı sistemi ile 5-7 saniye arası bir süre kazandıklarını belirten Özener, afete hazırlık eğitimi kapsamında 3.893 eğitim gerçekleştirdiklerini ve 502.682 kişinin katılımını sağladıklarını açıkladı.

Medyada depremle ilgili yapılan açıklamalara değinen Özener, “Popüler olmak isteyen hocalarımız çok ilginç şeyler söylüyorlar, popülariteden bahsediyorlar. Programlarda yer almamayı tercih ediyoruz” dedi. Şeklinde konuştu.

AFAD ile Kandilli Rasathanesi arasındaki verilerin farklı açıklamasının nedeni ile ilgili olarak Özener, aynı istasyonlar kullanılsa bile algoritma ölçümleri sayesinde farklı sonuçlar alınabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir