Uzman isminden tam kapanış çağrısı: Kesinlikle tavsiye ederim, aksi takdirde yolumuza çıkamayız

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Faruk Aydın, bölgedeki vakaların artmasında komşu ve aile ziyaretlerinin etkili olduğunu belirterek, “Tüm ülkede riskin devam ettiği görülüyor. Tamamen kapanma. Aksi takdirde engelleyemeyeceğiz gibi görünüyor. İnsanların uyumu hala zayıf ve sorunlu. “dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10-16 Nisan tarihli illere göre haftada 100 bin kişide Covid-19 vaka haritasını açıkladı. Karadeniz’den gelen vaka sayısında en yüksek artış Bayburt’ta yaşanırken, azaldığı tek il Samsun oldu.

“ONLARDAN BİR DERS ALMAM GEREKİYOR”

Son verileri değerlendiren KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Faruk Aydın, vakaların artmasında komşu ve aile ziyaretlerinin etkili olduğunu belirterek, “Vaka haritasındaki rakamlar aslında bizi korkutuyor. Karadeniz il haritalarının yayınlandığı günden bu yana sürekli kırmızı kuşakta ve yükselişteydik.Aynı şeyi Karadeniz illerinde olduğu gibi Karadeniz illerinde de bekliyorduk. Komşuluk etkisinden, hareketliliğin, ulaşımın ve seyahatin devam etmesinden dolayı bu bölgelerde de kirlenmenin meydana gelmesini beklemek. Yani bu sürpriz değil. “İnsanların ölçülerine ve uyumuna baktığımızda gerçekçi görünüyorlar. ve aslında bize işin ciddiyetini anlatmak açısından doğru. Onlardan ders çıkarmak gerekiyor. “

“TAM KAPATMADA ISRAR EDİYORUM”

Samsun’da 2 hafta süren vakaların azaldığını değerlendiren Prof. Aydın, “Samsun, seyirciyi çok sayıda seyirciye biraz daha uygun hale getirdi diye düşünüyorum. Bir miktar azaltmak için ama bu indirimler Türkiye ortalama 100 bin 400 rakamına denk geliyor. Bu çok yüksek. Görünüşe göre devam ediyor. riskli ülkelerin hepsinde. Bütün bunlar çözümde tam olarak yapılacak ”şeklinde kapatmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi takdirde bunu önleyemeyeceğiz gibi görünüyor. İnsanların uyumu hala zayıf ve zahmetli. “Dedi.

“HAFTA SONU YASAK OLMASINA RAĞMEN İNSANLAR PİKNİK VAR”

Koronavirüs vakalarının önceki haftaya göre arttığı Trabzon’da vatandaşlar, kısıtlamaların yetersiz olduğunu savundu ve tedbirlerin genişletilmesini istedi. İlçe sakini Ahmet Bayrak, “Şu anda tedbirlerin hiçbirinin bir anlamı yok. Çünkü buna kimse uymuyor. Hafta sonu yasak olmasına rağmen piknik yapılıyor. Maskeyi çıkaralım, her şeyi bedavaya yapalım. Merhum. ölecek, geri kalanıyla yolumuza devam edeceğiz. “

“TAM KAPATMA İÇİN BAŞKA BİR ÇÖZÜM YOKTUR”

Yaylayı gezdi Fuat Öztürk’ü vuran köy halkı, “300 bin test yaptı ve yaklaşık 60 bin koronavirüs vakası var. Yani Türkiye’de 15 milyon koronavirüs pozitif çıkarsa 80 milyon test yapılır. Basit bir matematiksel hesaplama. Tamamen kapatılması. Türkiye Her gün ölü sayısı artıyor, korkarım binlere çıkacak tamamen kapatalım, başka bir çözüm yok şu anda ülkemizde 15 milyon koronavirüs var, etrafta dolaşıyor. şehir içinde, köy, cami, yayla “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir