USD / TL 7,68’in altına indi ve 23 Kasım’dan sonra en düşük seviyeye geriledi

Fed, salgın sürecinde piyasaları destekleyen güvercin duruşunun devam edeceğini ve 908 milyar dolarlık destek paketinde uzlaşma yaklaşımının küresel risk iştahını artırdığını bir kez daha teyit ediyor. Geçen haftayı 7,84 seviyesinde kapatan USD / TL kuru, yeni hafta başında 7,93’e kısa bir yükselişin ardından yönünü aşağı çevirdi.

Döviz kurundaki düşüşte TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 2021 para ve kur politikası sunumunda yaptığı açıklamalar etkili oldu. Ağbal, enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarını ve döviz kurundaki fiyatlamayı yakından takip edeceklerini belirterek, sıkı para politikasını yıl boyunca uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

Ağbal’ın açıklamaları, bu ayki toplantıda faiz artırımı beklentilerini de güçlendirdi. Küresel tarafta, zayıf ABD verisi, Fed’den gelen güvercin mesajları ve risk iştahındaki artış nedeniyle dolar 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. 1,22’yi aşan paritenin etkisiyle dolar baskı altında kalırken, gelişmekte olan ülke para birimleri bu hafta çok iyi kar yaptı. Bu artışa TL de dahil edildi ve döviz kuru 23 Kasım’dan sonraki en düşük seviye olan 7.6780’e geriledi. EUR / TRY ve GBP / TRY’deki haftalık düşüş, euro ve poundun güçlenmesi nedeniyle daha sınırlı.

PPK öncesi küresel iyimserliğin de desteğiyle, yurt içinde TL’deki pozitif fiyatlandırmanın devam etmesi beklenirken, Kasım ayında alınan kararların ardından görülen 7.50 önemli bir destek olarak görülüyor.

17 YILIN EN KÖTÜ SON ÇEYREK

Sydney merkezli CMC Markets Baş Stratejisti Michael McCarthy, Reuters’e “Dünya 2021’de büyüme konusunda daha iyimser hale geldikçe, dolar daha da yumuşadı” dedi. Gelişmelere paralel olarak dolar endeksi 2018 Nisan ayından bu yana ilk kez 90’ın altına geriledi ve dün 15:30 itibarıyla 89.767’ye düştü. McCarthy, doların zayıflamaya devam etme olasılığının masada olduğunu da vurguluyor.

ALTIN ​​VE PETROL YAPAR

Dolardaki düşüş aynı zamanda altın ve petrole de fayda sağlıyor. Fed’in ardından dün altın yüzde 1 yükselerek 1.883 $ / ons’a yükselirken, ABD’de azalan hisse senetlerinin etkisiyle petrol fiyatlarında dokuz aylık zirve görüldü. Brent petrol varil başına 51,90 dolara, WTI varili ise dün 48,59 dolara yükseldi. Risk iştahının önemli göstergelerinden biri de önceki gün Nasdaq endeksinde tarihi rekorun bir kez daha tazelenmiş olması. Financial Times’da yapılan bir analizde, “faiz oranları sıfıra yakın olduğu sürece hisselerin azalmayacağı” değerlendiriliyor. İngiltere Merkez Bankası’nın 2021 yılı başında tahvil alımlarını sürdürmeye devam edeceğini açıklaması sterlin ümit verici yükselişini engellemedi. Sterlin dün dolar karşısında 1,36’nın oldukça üzerine çıktı. ABD’nin önceki gün para manipülatörü olarak listelendiği İsviçre’de merkez bankası (SNB), pandeminin neden olduğu krizi hafifletmek için genişleyici para politikalarına ve forex piyasasına müdahalelerine devam edeceğini söyledi.

TAHVİL ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ekonomiyi uzun süre desteklemeye devam etmeleri gerekeceğini vurgulayan Fed Başkanı Jerome Powell, önceki gün yapılan basın toplantısında son aylarda toparlanma hızının yavaşladığına işaret etti. Fed, tam istihdama ve enflasyon hedefine doğru “önemli ilerleme” sağlanana kadar tahvil alımlarına devam edeceklerini bir kez daha yineledi. Banka ayrıca bu yıl ve 2021 için ABD ekonomisine yönelik tahminlerinde yukarı yönlü bir revizyon yaptı; Bu yıl için% 2,4 daralma ve 2021 için% 4,2 büyüme öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir