Uludağ’da tepki gösteren eğlence görüntüleriyle gündeme gelen otelden ilk vaka raporları gelmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Uludağ’da sosyal mesafe ve maske kuralı göz ardı edilerek yapılan eğlence görüntüleri ile gündeme gelen otelin 11 personelinde koronavirüs tespit edildi.

Kış turizminin gözde mekanı Uludağ, sosyal mesafeyi göz ardı ederek bir otel cafe bölümünde eğlence görüntüleri ile öne çıktı ve halkın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 10 gün süreyle hizmetine ara verilen otelin 11 personelinde Kovid-19 testi pozitif çıktı. Otel odasından maskesini takmadan çıkanlar otellerine geri gönderilir. Maskesini unutanlar geri gelmelidir. Otel bölgesinde çok sayıda ekip ile çalışan jandarma ekipleri, kayak pistinde maske takmayanları tek tek uyarıyor. Ancak tüm uyarılara rağmen pistlerdeki kalabalık manzara insanı düşündürüyor.

Oteller, kayak kiralama odaları ve kafelerin tedbirler kapsamında kurallara uyduğu Uludağ’da hafta içi otellerde kalan turist ve turistler, hafta sonları ise yabancı turistler kayak keyfi yaşıyor. 1 metreyi aşan kar kalınlığıyla sezonun geç kapanmasını bekleyen işletmeler yüzde 100’e yakın doluluk oranları ile çalışıyor.

“BU SEZON 15 YILDIR PENETRASYON YAPIYORUZ” Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Ustalar Derneği, oteller için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, “Bu sezon gibi 15 yılı geçirmedik. Kar geç geldi. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en erken Uludağ ve Sarıkamış petrolü ve en son Salgın, olumsuzlukları beraberinde getirdi.Kar bizim için vazgeçilmezdir.Yaz turizmi 8-9 sürer, kış turizmi sadece 3-4 ay sürer.Şimdi 1 metreden fazla kar var.Koronavirüs ile ilgili tüm önlemler alınıyor. turizm, insanlar zaten kıyafetlerle korunuyor. “Maskeler, kasklar, eldivenler giymeniz gerekiyor. Bu anlamda risk yüzde 80’e düşürülür. Bilim adamları kış turizmini bilenlere sahip olmalı. Kayak öğretmenleri kış turizmini daha iyi bilir. “

“Biz burada otelde kalıyoruz. Dezenfektanlar hijyenik ve sağlıklı bir şekilde yapılıyor” diyen Usta sözlerine devam ediyor: “Oteller tatilci ayrılır ayrılmaz temizleniyor. En büyük risk onlara ait çünkü insanlar onların işine dahil oluyor. Dağda önlemlerin ayrı ayrı şehir içinde ayrı olduğunu söylemek doğru olmaz. Risk olmadığını biliyorum ama herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Kışın insanlar grip oluyor. Kovid-19 en kötüsü. Grip. 10 yıldır kendi insanımız yurt dışına gidiyordu, bu yıl halkımız evde kaldı, pandeminin dezavantajı bu anlamda avantaja dönüştü, oteller neredeyse yüzde 100 dolu, bu arada ekonomi de çok önemli. Otel içindeki kafeler çözüm bulunmalı. Bu anlamda doğru kararlar verilirse ekonomik kayıp önlenmiş olacaktır. “dedi. Koronavirüse karşı maske sık sık tatilcileri mesafe konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir