Ülkeyi yok edebilir! Sesten 27 kat daha hızlı …

Rusya, Putin’in üç yıl önce bahsettiği ve o zamandan beri dünyanın merakla beklediği yeni füzeyi test etmeyi planlıyor. 10 bin kilometre yol kat ettiği söylenen balistik füzenin diğer özellikleri de açıklandı. Putin’in “1957 Sovyet fırlatmasına benzer bir teknolojik ilerleme” dediği füzenin savaşta kullanılacağı da duyurulmuştu.

Rusya, Putin’in 2018’de bahsettiği yeni kıtalararası balistik füze Sarmat’ı test etmeyi planlıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, RS-18 Sarmat, düşman füze savunmalarını yenmek için 10 büyük termonükleer savaş başlığını veya 16 küçük savaş başlığını veya her ikisini birden serbest bırakabilecek.

100 tonluk stratejik füzenin yaklaşık 10 bin kilometre gidebildiği söyleniyor. Savaş başlıklarının her birinin farklı bir hedefi hedef alabileceği iddia ediliyor.

Batı’da Şeytan olarak bilinen RS-28 Sarmat, dünyanın en ağır kıtalararası balistik füzesi olan Sovyet tasarımı SS-18 Voyevoda’nın yerini alacak. Füzeler, hem Kuzey hem de Güney kutuplarından hedefleri vurabilir. Sarmat füzesi, Rusya’nın kıtalararası bir balistik füzeye oturmak üzere tasarlanmış 24 adede kadar yeni Avangard hipersonik planör aracını da taşıyabilir. Ordu, Avangard’ın ses hızından 27 kat daha hızlı uçabilir. anlattı. 2016’daki ilk testinde saatte 12 bin kilometre hız kaydettiği ve Avangard’ın taşıdığı bir nükleer savaş başlığının patlama veriminin 2 megaton TNT’den fazla olduğu bildirildi.

Rusya’nın Stratejik Füze Kuvvetleri komutanı Sergey Karakayev Aralık ayında Sarmat’ın 2022 yılına kadar savaş görevini üstleneceğini söyledi. Füzenin Teksas veya Fransa büyüklüğündeki bir alanı yok edebildiği söyleniyor.

Rusya’nın Stratejik Füze Kuvvetleri komutanı Sergey Karakayev, Aralık ayında Sarmat’ın 2022 yılına kadar savaşta göreve başlayacağını söyledi.

Pentagon son yıllarda hipersonik silahların geliştirilmesi üzerinde de çalışıyor ve ABD Savunma Bakanı Mark Esper Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin bu silahlara ‘muhtemelen birkaç yıl içinde’ sahip olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir