‘Türk’ lakaplı eski Arjantin Cumhurbaşkanı Manem öldü

1989-1999 yılları arasında Arjantin’i yöneten ‘El Turco’ lakaplı eski Cumhurbaşkanı ve Senatör Carlos Saul Menem, 15 Aralık 2020’de idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle başkent Buenos Aires’e götürüldüğü hastanede 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Eski Arjantin Cumhurbaşkanı ve Senatör Carlos Saul Menem vefat etti. Menem’in ölüm nedeni ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ölümünü ilan etti

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Carlos Saul Menem’in ölümünü derin bir üzüntüyle öğrendim. O her zaman demokratik olarak seçildi, La Rioja Valisi, Başkan ve Senatör. onun için gözyaşları. “

EL TURCO LAKE İLE BİLİNEN SURİYE’DEN ÜRETİLMİŞTİR

Suriye kökenli olması nedeniyle İspanyolca’da “Türk” anlamına gelen “El Turco” lakaplı Menem, 1983’te demokrasinin yeniden kurulmasından sonra Arjantin’i yöneten ikinci devlet başkanıydı. Menem doğdu ve La Rioja eyaletinden senatördü. Daha önce vali olduğu yerde, 1989’dan 10 Aralık 1999’a kadar devlet başkanı olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanlığı döneminde bazı ekonomik başarılar elde etse de Menem, yolsuzluk iddiaları ve uyguladığı özelleştirme politikaları nedeniyle sık sık eleştirildi.

İSİM BİRÇOK DURUMDA SAHİP OLDU

Adı birçok davaya karışan Menem, 2001 yılında Ekvador ve Hırvatistan’a yasadışı silah satmak suçlamasıyla gözaltına alındı ​​ve 2018’de zaman aşımından beraat etti. 1994 yılında Buenos Aires’te Mart 2019’da hayatını kaybeden Menem Çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olan, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) benzer semptomlar nedeniyle Haziran 2020’de hastaneye kaldırıldı ancak testleri negatif çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir