Türk doktorlardan harika buluş! Sağlık çalışanları filtre sistemi ile koronavirüse karşı korunuyor

İzmir’deki doktorlar, koronavirüs hastalarının müdahalesi sırasında virüsün sağlık çalışanlarına bulaşma riskini azaltan bir filtre sistemi geliştirdi. Sistemi 7 aydır kullanan hiçbir sağlık çalışanında virüs bulunamadı

Yoğun bakım ünitesinde yatan koronavirüs hastalarının akciğerlerinde biriken su ve hava drenaj yöntemi ile uzaklaştırıldı. Tek tüp ile gerçekleştirilen bu filtresiz süreç sırasında virüs havaya yayıldı ve sağlık çalışanlarına virüs bulaşma riski arttı. İzmir’de bir grup göğüs cerrahı, drenaj işlemi sırasında virüsün yayılma riskini ortadan kaldıran bir filtre sistemi geliştirdi.

SAĞLIK EKİBİNDE 7 AYDIR KORONAVİRÜS GÖRÜNMÜYOR

TRT’de yer alan habere göre; Doç. Kenan Can Ceylan yeni sistemle ilgili olarak, “Bu cihaz iki şişe ve bir filtreden oluşuyor. Biri hastadan gelen sistem, bu şişeyi ikinci şişeye ekledikten sonra içine alkol bazlı dezenfektan koyuyoruz. ikinci şişe.Filtre yerleştirerek virüsün dışarı çıkmasını önlüyoruz.Sistemi 7 ay kullanan ekibin koronavirüse yakalanmadığı görüldü.

SİSTEMİN BAŞARISI ULUSLARARASI TIP DERGİSİNDE

Doç. Dr. Serkan Yazgan, geliştirilen sistemle sağlık çalışanlarının ciddi risk altında kalmasını engellediklerini söyledi. Sistemin başarısı uluslararası tıp çevrelerinin de ilgisini çekmiştir. Sistem, uluslararası bir tıp dergisinde tüm sağlık çalışanları için önerildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir