Trump skandalıyla ilgili karara Türkiye’den yanıt!

ABD Başkanı Trump, savunma bütçesi tasarısında da kararın Türkiye’ye fayda sağlayacağını tespit ederek ‘Çin’in gerekçesini veto edeceğini açıkladı. Trump’ın veto kararı geçersiz sayılabilir.

ABD Senatosu geçtiğimiz günlerde, Kuzey Akım 2 boru hattından Türkiye’ye ve Rus S-400’e, füze savunma sisteminin satın alınması nedeniyle yaptırımların önünü açtı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Taslağı 84-13 olarak kabul edildi.

‘EN BÜYÜK KAZANAN ÇİN OLACAK!’

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesaplarını Türkiye üzerinden paylaştığı S-400 füze savunma sistemine, veto edeceğini söylediği için yaptırımların önünü açan bir yasa tasarısı satın aldı. Trump, “Yeni savunma bütçemizin en büyük kazananı Çin! Veto edeceğim ”dedi.

Bugün yaptığı paylaşımda kanunun Çin için işe yaradığını belirten Trump, taslakta sosyal medya şirketlerine hukuki güvence sağlayan bir yönetmeliğin iptali, milli anıtların korunması, 5G’ye izin verilmesi ve asker sayısının azaltılması gibi maddelere yer verilmesi gerektiğini vurguladı. yurt dışı.

Tasarı hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nin üçte iki çoğunluğuyla kabul edildiği için Başkan’ın vetosu geçersiz sayılabilir.

TRUMP TUTULDU

Rusya’dan satın alınan savunma faturası S-400 füze savunma sistemi nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerika’nın düşmanlarına Putting’e Karşı Yaptırım Yasası (CAATS’a) olarak bilinen yasanın bir parçası olarak Türkiye’de uygulanmasını öngördüğü yaptırımları bir süre bekledi.

Savunma tasarısında ABD Başkanı Trump’ın CAATSA kapsamında 30 gün içinde dört veya beş yaptırım uygulaması öngörülüyor.

4 bin sayfadan oluşan 740 milyar dolarlık Milli Savunma Yetki Kanunu, 2021 yılında savunma alanında yapılacak harcamaların kapsamını belirliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir