TRT muhabiri Çinli aşıların önünde poz verdi, fotoğraftaki ilaç firmasının detayı dikkat çekti

CHP Milletvekili Murat Emir, aracı firmanın Çin aşısı alımında kullanıldığını ve aşının Keymen ilaç firması tarafından getirildiğini iddia etti. Çinli TRT muhabirinin paylaştığı fotoğrafta aşı kutularının üzerinde Keymen ilaç firmasının isminin yer alması dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den gelen Coronavac aşısının aracı kurum olmaksızın DMO tarafından sağlanacağını duyurdu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in Çin aşısı alımında Çin aşısının kullanıldığı ve aşının Keymen İlaç tarafından getirildiği iddiası, Çinli TRT muhabirinin paylaştığı fotoğrafla yeniden gündeme geldi.

“NEDEN BİR ARAÇ ŞİRKETİ KULLANIYORSUNUZ?”

Keymen İlaç ilaç paketlerinin üzerinde görülürken, CHP’li Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koça’nın “DMO doğrudan alacak, aracı yok” sözlerini hatırlattı. Emir, “Söylediğin bir şey doğru çıkarsa. Neden bu kadar stratejik bir satın alımda bir aracı kurum kullanıyorsun?” diye sordu.

“ŞEFFAF BİR SÜREÇ UYGULAYIN”

Emir, “Baştan beri soruyorduk. Aracı firma olup olmayacağını sorduk. Son olarak Keymen getirecek dediğimizde bakan” Aracı yok “dedi ve Devlet Arzı dedi. Office doğrudan bir satın alma yapacak. Çok miktarda mal ithal ettiğini biliyoruz. Bir kez açık ve şeffaf bir süreç yürütün. Doğru çıkan bir şey söylediğinizde, “diye devam etti.

NE OLDU?

Çinli Sinovac’la yaptığı açıklamada 9 Aralık’ta 50 milyon dozluk aşı sözleşmesi yapacağını ve aşının aracı firmalar kullanacağını iddia eden CHP Milletvekili Murat Emir, “Çin aşısı Türkiye’de 10 gündür. Aşı firmaları her zamanki gibi getiriyor. Yine Keyman Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir köşe yazarına verdiği demeçte, “Bu kesinlikle doğru değil. Biz anlaşmamızı doğrudan Sinovac ile yaptık. DMO, yani Devlet Malzeme Ofisi ile Sinovac arasında aracı yok. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir