Teröristlere ve suçlulara ilk müdahaleyi ‘Teoman’ yapacak

Savunma sanayi robot teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. Terörle mücadelede güvenlik güçlerine yardımcı olmak için geliştirilen “Teoman” göreve hazır. Çatışma bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanan robot, silahları gözlemleme ve müdahale etme yeteneğine sahip.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen son ürün, keşif ve imha robotu Teoman’dır.

Gerektiğinde düşman unsurunu etkisiz hale getirebilir

Çatışma bölgelerinde, hücre evi baskınlarında, mağaralarda ve özel operasyonlarda görev alabilen robot, uzaktan kumanda ile kontrol edilir ve gözlemlenebilir. Gerektiğinde taşıdığı silahla düşman unsurunu etkisiz hale getirir.

Teoman’ın Hun Türklerinin ilk hükümdarı olduğunu ve adını yaşatmak için robota “Teoman” adını verdiklerini söyleyen Mühendis Aybüke Oktay, “Teoman, öncelikle keşif amaçlı üretilmiş gizli silahlı insansız kara aracı platformu ve içeride ve dışarıda gözetim. Bir diğer amaç da silahlı tehditleri tespit etmek ve güvenlik güçlerinin hayatını tehlikeye atmadan etkisiz hale getirmek. “dedi.

GECE GÖRÜŞÜ İLE

Merdivenler de “Robot Teoman” için sorun değil. Gece görüşü de olan Teoman, görüntüleri anında güvenlik güçlerine iletebiliyor.

Teoman Taktik Özel Görev Robotunun, üretici firma ElektroLand Savunma tarafından yurtdışına pazarlanması planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir