Tencere sektöründe cam kapak bulunamayınca 200 milyon dolar ihracat kaybı yaşandı

Tencere için cam kapak bulmakta zorlanan metal mutfak eşyası üreticilerinin birçok siparişi yurt dışından iptal edildiğinde yaklaşık 200 milyon dolarlık ihracat kaybı yaşandı. Ev ve Mutfak Eşyaları İmalatçıları ve İhracatçıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dinçer, pandemide artan taleplere cevap verebilmek için kapasitelerini artırdıklarını ancak 1 milyar dolar olması beklenen ihracatın da aynı seviyede kaldığını söyledi. 800 milyon dolar çünkü cam kapak üreticileri talebe cevap veremedi.

İhracatta yaklaşık yüzde 50 oranında performans gösteren metal eşya üretiminin yüzde 60’ı Kahramanmaraş’taki üreticilerin merkez üssü konumunda olan bu alandaki Türkiye’deki talep artışlarını, kapasiteyi artırdı. Salgında üretime devam eden üreticiler, tencere için cam kapak bulmakta zorlandı. Özellikle yurt dışında birçok müşteri, aylar geçmesine rağmen ürünleri gelmeyince siparişlerini tek tek iptal etti. İptaller nedeniyle ihracatta yaklaşık 200 milyon dolar kayıp yaşandı.

DİNÇER: 2020’DE DAKİKA 200 MİLYON DOLAR VAR

Aynı zamanda Kahramanmaraş’ın en büyük metal mutfak eşyaları üreticilerinden biri ve Ev ve Mutfak Eşyaları İmalatçıları ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dinçer, cam kapak sorununun pandemi ile başladığını söyledi. Sorunun hala devam ettiğini ifade eden Dinçer, “Özellikle salgın döneminde tüm dünyada insanların evinde yaşama kültürünü artırarak ev mutfak gereçlerine olan talepte artış oldu. İhtiyaçlar gelemedi. Yani şu anki talebimizi karşılamıyorlar … 2020 yılındaki salgına rağmen metal mutfak eşyaları olarak Türkiye’nin ihracatı 800 milyon dolar, cam kapak sorunu çözebilseydi biz metal mutfak eşyaları ihracatı 1 milyon dolar seviyesinde olabilirdi. Yani cam kapak sıkıntısı Bu nedenle yerine getiremediğimiz taahhütler nedeniyle 2020 için 200 milyon dolar daha azımız vardı. Şehrimizde özellikle metal mutfak gereçleri üreten firmalarımız çalışmaya, yatırıma ve kapasite artırmaya devam ediyor. “

“TENCERELERİMİZ KAPAKSIZ KALDI”

Cam kapağın sektör için çok önemli olduğunu belirten Dinçer, “Sipariş iptallerine neden olan cam kapak sorunu nedeniyle yurt dışından siparişleri zamanında yükleyemiyoruz. Aynı zamanda da verdiğimiz taahhütleri yerine getiremiyoruz. Ülkedeki pazarlar. Kapak yokken tencere tam değil. Bir deyim var, “Pot-lid”. Tencere kapaksız kaldı “dedi.

“YEMEK YAPARKEN İNSANLAR İÇİ GÖRMEK İSTİYOR”

Fatih Dinçer, daha önce tüm saksıların çelik kapaklı olduğunu hatırlatarak, bu sorundan dolayı sektörün tekrar çelik kapaklara dönüp dönmeyeceği sorusuna cevap verdi: “Bu biraz moda işi. Şimdi insanlar içini görmek istiyor. yemek pişirilirken yemek, bu yüzden daha çok cam tercih edilir.Çelik.Kapağa hitap eden bölgeler var ve herhangi bir sorun yaşamadılar, çelik kapakların yanı sıra devam ediyoruz.Ancak cam kapak gerektiren bölgelerde talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. Şu an. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir