Son dakika! Vatandaş ve esnaf için kolaylık sağlayan kredi takip süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Son dakika! BDDK, kredilerin takibini 90 günden 180 güne çıkaran uygulamayı 30 Haziran’a kadar uzattı. Ayrıca bir iş günü valörlü altın ve döviz işlemleri gerçekleştirme uygulamasına da son verildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, koronavirüs nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak için uygulanan önlemlere devam etme kararı aldı. Başvuruların geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020’den 30 Haziran 2021’e uzatılmıştır.

HESAP TAKİBİ OLMADAN BEKLENECEK 180 GÜN

Kredi ödemelerinde 30 Haziran 2021’e kadar gecikmelerde esneklik sağlayarak, kredileri takip hesaplarına devretmeden önce 90 gün yerine 180 gün beklemeye devam edecek. Alacaklarını asgari tutar dahil olmak üzere talep etmeyerek ödemesiz dönem tanımlama uygulaması, kart borçlarını erteledikleri dönemde 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek. Yeniden yapılandırılan kredilerin geri ödeme koşullarına kolaylık devam edecek. 90 günlük gecikme süresine benzer şekilde 180 güne benzer şekilde, anapara ve / veya faiz ödemeleri bir yıllık izleme süresi içinde otuz günden fazla geciken veya bu süre içinde yeniden yapılandırmaya tabi tutulan krediler için Üçüncü Grup olarak sınıflandırma şartı 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olmayacaktır.

ARAÇ, KONUT, TÜKETİCİ VE TİCARİ KREDİLER DAHİLDİR

Yönetmelikler taşıt, konut ve tüketici kredilerini ve her türlü ticari kredileri ve tüketici kredilerini kapsamaktadır. Sonlandırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir