Son Dakika: İstanbul’da taksi, minibüs ve minibüs fiyatlarında artış +

Son dakika: UKOME toplantısında alınan kararla İstanbul’da taksi, minibüs ve minibüs fiyatları yüzde 11 arttı. Buna göre minibüs için en kısa mesafe ücreti 2.75 TL, en uzun mesafe 4 TL ve taksi açılış ücreti 5.55 TL olacak.

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde düzenlendi. 2020’nin son UKOME toplantısının en önemli gündem maddeleri minibüs, taksi ve taksi minibüs ücret tarifesi ve minibüsten taksiye dönüştürmek isteyen 1000 adet taksi plakalı teklif oldu.

YÜZDE 11 TEKLİF KABUL ETTİ

Minibüs, taksi ve minibüsler için yüzde 11 artış teklif edildi. En kısa mesafenin 2,50 TL’den 2,75 TL’ye, en uzun mesafenin 3,70 TL’den 4 TL’ye çıktığı öne sürüldü. Sektör temsilcileri zamları düşük bulurken, taksi ücretlerinde yüzde 20, minibüs ücretlerinde yüzde 13 ve indi-bindi ücretlerinde 3 TL artış talep etti. Yüzde 11’lik zam teklifi, UKOME toplantısında çoğunluk oyuyla kabul edildi.

TAKSİ AÇMA ÜCRETLERİ NELERDİR?

Taksi açılış ücreti 5 TL’den 5,55 TL’ye, D segmenti taksiler ile C ve üstü elektrikli taksiler için 5,75 TL’den 6,38 TL’ye, lüks taksiler için 8,50 TL’den 9,44 TL’ye çıkarıldı. Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, toplantıda, İstanbul Kart ücretlerinde artış olmasına rağmen İstanbullulara destek taleplerini ertelediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir