Son Dakika: 2021’de geçerli olacak asgari ücret net 2.825 TL oldu

Son dakika: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin brüt 3.557 lira net 2.825 lira olduğunu açıkladı.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan bugünkü toplantıya bakıyordu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 asgari ücretin belirlenmesi için bugün son kez toplanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantının ardından Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk, yeni asgari ücretin brüt 3.557 lira net 2.825 lira olduğunu açıkladı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Teşvik programları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatıldı. 45 milyar liranın üzerinde destek verdik. Sosyal mekanizmalarımızı çalıştırdık. Salgının olumsuz etkilerini azaltmak için çalışanlarımızı ve işverenlerimizi korumak içindi. Nakit ücret ve kısa çalışma desteği ile iş ilişkisinin sürekliliğini sağladık Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı Çalışan sayımız her ay değişmekle birlikte 23 milyar liranın üzerinde kısa çalışma ödeneği ödedik. 31 Ocak 2021’e kadar e-devlet üzerinden başvuru alıyoruz, sözleşme fesihlerini kısıtladık, çalışmayı bıraktık ve normal iş için normalizasyon desteği sağladık. 3 milyondan fazla çalışanımız için 2,5 milyar lira prim karşıladık. 3 milyondan fazla aydan 6 aya kadar.

“NET ASGARİ ÜCRET 2 BİN 825 TL OLARAK BELİRLENDİ”

  1. ve son görüşmemiz için buradayız. İşveren, işveren ve halkın 5 üye ile temsil edildiği bir komisyon ile yapılır. Öneriler ve teklifler dikkate alınır. TÜİK, Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığını dikkatle dinliyoruz. Salgın nedeniyle ilk kez çevrimiçi yapıldı. Bugün son görüşmeyi sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yapıyoruz. İstihdam dostu büyümeyi bir öncelik olarak görüyoruz, çalışanlarımızı ve işverenlerimizi korumak, kayıt dışı istihdamla mücadele etmek ve sosyal adaleti güçlendirmek. Asgari ücret artışlarımız böyle. 2002’de 184 liradan bugünkü asgari ücrete ciddi bir artış oldu. Çalışma hayatında bir seviye belirlenemedi. Sosyal yardımlardan geçim ödeneğine kadar birçok değişken asgari ücrete dayanmaktadır. 1 Ocak 2021 itibarıyla brüt tutar 3.570.50 TL, net tutar ise 2 bin 825.90 kuruş olarak belirlendi. Bu, çocuksuz tek bir işçinin numarasıdır. 3.313.72 kuruş, evli ve çocuklu çalışan için belirlenen rakamdır. Asgari ücreti 75 TL olarak desteklemeye devam edeceğiz. Bu ek destek olarak adlandırılır. Tüm kamu temsilcilerimize bir kez daha teşekkür ederim. Müzakere sürecine ve fikir birliğine dayanır. Bir yandan hükümetin çoğunluk oyuyla imzalaması gerekiyor.

“TÜRK İŞ ZAMANI YETERSİZ

Komisyonda işçi sektörünü temsilen Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Toplantılarda işçiler ve aileleri için çaba gösterdik. Karara katılmıyoruz. Karara katılmıyoruz. Net asgari ücret. Belirlenen yetersiz, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak 4 Aralık’tan itibaren görüşümüzü kamuoyuna açıkladık. Alınması gereken ilkeleri paylaştık, işveren tarafında karşılık olmadığını anlıyoruz. artan geçim koşulları ile karşı karşıya. “dedi.

“7 PUAN ÜZERİNDEKİ ENFLASYON PAYIYLA KARAR VERİLDİ”

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Zor bir sürecin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Dünyadaki salgın nedeniyle küresel bir krizle karşı karşıyayız. İşverenler, işçiler ve devletler için de zor bir süreç. Enflasyon, göz önüne alınarak belirlendi. İşsizlik ve işgücü maliyetleri gibi birçok detayı hesaba katarak. Asgari ücret, enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payı ile belirlendi. Süreci başından beri takip eden tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir