Salgında zeytin yaprağına talep arttı: Virüse karşı etkilidir

Binlerce yıldır hem sağlık hem de kozmetik sektörlerinde kullanılan zeytin yapraklarına olan talep, koronaya karşı kullanılması nedeniyle artmıştır. Zeytin ve zeytinyağı gibi yapraklarının da oldukça faydalı olduğunu belirten Fitoterapist Dr. Ünal Çolakoğlu, zeytin yaprağı çayının vücuda giren virüslerin çoğalmasını engellediğini ve virüse karşı etkili olduğunu söyledi.

Fitoterapist Dr. Hatay bölgesinde de bulunan zeytin ağacı yapraklarının pandemi sürecinde etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini ve ciddi faydalarının belirlendiğini belirten Çolakoğlu, “Zeytin ağacı uzun yıllar yaşayan bir ağaçtır. Bin yıl veya daha fazla. Bu yapı, kendisini bakteri ve virüslere karşı koruma kabiliyetinden kaynaklanıyor. “Oleuropein maddesinin virüsün vücuda zarar vermesini engellediği bulundu. Daha önce de HIV virüsü üzerinde aynı etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştı. “

“3-4 DAKİKADA HAŞLANIR VE İÇME YAPILABİLİR”

Özellikle Hatay bölgesinde bulunması oldukça kolay olan bir bitki olan çayı, hem ucuz hem de hazırlaması oldukça kolay olan çayı herkese içmesini tavsiye eden Çolakoğlu, zeytin yapraklarının 3 ila 4 su ile kaynatılarak içilebileceğini söyledi. kırıldıktan dakikalar sonra buzdolabında saklanıp soğuduktan sonra aralıklı olarak tüketilebilir. Narenciye, nane, meyan kökü, kekik ve karanfilin virüse karşı bir kalkan olduğunu kaydeden Çolakoğlu, her gün yapılması gereken doğal koruma yöntemlerini şöyle sıraladı: “Sabah ve akşam birer bardak zeytin yaprağı çayı içmek, içeriye karanfil atmak dışarı çıkarken ağzımız, eve döndüğümüzde kekik suyu. Yemeklerimizde nane ve narenciye özlememek ve nane ile gargara yapmak faydalı olacaktır. ve tüm bu bilgiler.

“ZEYTİN YAPRAĞI TALEBİ ARTTI”

Antakya’nın Tarihi Uzun Çarşı’sında ihracatçı olarak çalışan Semir Eraslan, zeytin yaprağına talebin arttığını söyledi. Bölge halkının zeytin yaprağına kolayca ulaştığını ve bu nedenle tüm siparişlerin şehir dışından geldiğini belirten Eraslan, “Uzmanlarımızın açıklamalarının ardından zeytin yaprağı satışlarımız önemli ölçüde arttı, özellikle gelen çok talep var. Zeytinin memleketi Hatay’da elbette zeytin yaprakları bol miktarda bulunuyor.Her ağacın yapraklarını toplamıyoruz.Özellikle uzun süre yaşayan ağaçların dallarından toplanan yaprakları kurutup hediye ediyoruz. Vatandaşlarımıza. ”Eraslan, 100 gram kurutulmuş zeytin ağacı yaprağını 10 TL’ye sattıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir