Prof.Dr.Övgün Ahmet Ercan: Büyük deprem Tekirdağ’da olacak

Jeofizik Mühendisi Prof.Dr.Övgün Ahmet Ercan, Marmara Bölgesi’ndeki büyük depremin Tekirdağ’da 9 kuvvet olacağını söyledi.

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçe belediyesi tarafından düzenlenen “Deprem hep kapımızda” konulu panele Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan katıldı.

Marmara Ereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zeyin, Belediye Başkanı Hikmet Ata, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Konukların katıldığı panelde Mümin Şahin ile konuşan Prof.Dr.Ercan, Edirne ve Kırklareli ve Tekirdağ kuzey bölgelerinin en güvenli olduğunu söyledi. Türkiye depremi açısından iller.

“İNŞA ETMEK İÇİN ENGEL YOK”

Deprem açısından en güvensiz bölgelerin inşaata açılmaması gereken Ergene ocağı, Marmara Ereğlisi, Mürefte ve Şarköy kıyılarının yapılaşmaya açılmaması gerektiğini ancak bunun engellenemeyeceğini belirtti.

Prof.Dr.Ercan, Kuzey Anadolu kırığının davranışının doğudan başlayıp batıya doğru adım adım ilerleyen kişiliğe sahip olduğunu söyledi. Bölgede daha önceki depremleri anlatan Ercan, “Sonuç olarak biz jeofizik mühendisleri 1982’de İzmit’te 1999 depremi olacağını söyledik. 1982’de algoritmamı uyguladığımda her an deprem olabilir demiştim. Tabii birçoğunuz bunu hatırlamadınız çünkü o dönemki deprem meselesi … Sonra 5 yıl gecikmeyle 1999 depremi gürledi ve 17 bin 800 kişiyi kaybettik.Bu 7.5’te açığa çıkan enerji -büyüklükteki deprem 130 atom bombasının gücüne eşdeğerdi. “dedi.

“TARİHİN TARİHİ YAŞADIĞINI BİLMİYOR”

Marmara Denizi’nde meydana gelen bir depremin Marmara çevresindeki şehirlerde meydana gelen deprem olduğunu belirten Ercan, “Marmara Ereğlisi’nin önünde olacak deprem Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Kocaeli. Deprem bizi etkiledi, depremimiz buraları da etkileyecek.Bu da demek oluyor ki bu hazırlık sadece Tekirdağ’da değil, bahsettiğim tüm illerde yapılmalıdır çünkü şimdiye kadar Marmara, Marmara depremlerinde yaptığım araştırmada Depremin bir kanunu var ve bu kanun diyor ki ‘Bir Yerde 7 büyüklüğünde bir deprem olursa, gelecekte aynı yerde aynı büyüklükte bir deprem olur.’ dedi.

“DEPREMİN NEREDE OLACAĞINI BİLİYORUZ”

Doç.Dr.Övgün Ahmet Ercan, Marmara’daki deprem göstergeleri ile nerede gergin olup olmadığını bildiklerini belirterek, “Buna göre Büyükçekmece’nin batısından Şarköy’e kadar yüksek bir gerilim var. Bu gerilim Silivri’den başlıyor yani İstanbul’un batısından başlıyor ama buna göre Tekirdağ ilinin bir deprem beklediğini söylüyoruz.Bu depremin olacağı yer, arı kovanının bulunduğu Marmara Ereğlisi önünde. en şiddetli olanıdır. Dilerseniz dışarı çıkıp depremin tam olarak nerede olacağını size gösterebilirim. Bu depremin nasıl kırılacağını söylerseniz doğu-batı yönünde kırılır, deprem meydana geldiğinde deprem olur. Marmara Ereğlisi’ndeki dolum tesislerinin hemen altından geçerek hem doğu-batı yönünde kırılacak hem de Trakya kırığını hareket ettirecek, Çorlu’yu da çok etkileyeceğini söyleyeyim, Lüleburgaz Babaeski üzerindedir. Edirne’ye kadar etkilidir. Yani bu deprem sadece Marmara Ereğlisi depremi değil, tüm Trakya ve Marmara bölgesinin depremi olacak. “ifadeleri kullandı.

“İLK DEPREM KÜÇÜKÇEKMECE ALTINDA OLACAK”

İstanbul’daki büyük depremin kendisine sorulduğunu belirten Ercan, “İstanbul önünde olacak deprem Küçükçekmece ve Avcılar önünde olacak ve bu deprem 6,4 ile 6,7 arasında olacak. Yani olmayacak. Büyük olsun, İstanbul’da büyük bir deprem olsa arkadaşlar, hayır Bir şey bilmiyorsanız oradaki harabelere bakın, bugün ne Ayasofya kalmayacak, ne Bozdoğan Kemeri, ne Süleymaniye, İstanbul surları. Yedikule surları her deprem olduğunda yıkılacak. Bence ilk deprem Küçükçekmece’de olacak. “Dedi.

“BÜYÜK DEPREM TEKİRDAĞ’DA OLACAK”

Tekirdağ depreminden kimsenin bahsetmediğini söyleyen Ercan, “Tekirdağ depreminden kimse bahsetmiyor, herkes İstanbul diyor. Ancak büyük deprem Tekirdağ’da olacak. Marmara Ereğlisi’nin beklediği depremin yıkıcı gücü 9 olacak. Marmara Ereğlisi’nde enkazın altında insan aramak istemiyorum. ” Kıyıdaki tüm yapıların yıkılmasını gerektiren can kaybını yaşamak istiyorsanız. Yıkmazsan depremler bütün bu yapıları yıkacak. canım olmalı da malımın önünde insanlardan önce olmamalı. bir kişinin dünyadan ölme maliyeti

Türkiye Cumhuriyeti depreminde 1 milyon 250 bin dolar. Depremde bir kişinin ölümüne yapılıyor iyi ki kişi başına ne kadar yatırım gerektiğini biliyor musunuz? Sadece 5.000 dolar. ” O konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir