Özel sektör çalışanları ne kadar zam alacak? İlk açıklamalar geldi

2021 asgari ücret sonrası milyonlarca memur ve emeklinin zam oranları TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından belirlendi. Şimdi gözler özel sektör maaşlarında.

2021 asgari ücret ve memur ve emekliler için ücret artış oranının netleşmesinin ardından, gözler artık özel sektör maaş artışlarına çevrildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun geçtiğimiz ay işveren ve işçi temsilcileriyle gerçekleştirdiği dört toplantı sonrasında asgari ücret 2021 yılında 500 lira artırılarak yüzde 21,56 artırıldı ve 1 Ocak itibarıyla ödenmesi gereken asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruş oldu. net 2 bin 825 lira 90 kuruş belirlendi.

2021 asgari ücretin belirlenmesinin ardından dün memur ve emekli maaşlarındaki artış oranını belirleyecek Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan verilerle enflasyon aylık bazda yüzde 1,25 artarken, emekli memur ve memur maaş artışı yüzde 7,36, SGK ve Bağ-Kur emekli maaşları 8,36’ya yükseldi.

ÖZEL SEKTÖR ÜCRET ZAMANLARINDA GÖZLER

Asgari ücretle çalışanların, memurların ve emeklilerin beklediği maaş artış oranlarının kesinleşmesinin ardından maaş artışında sıra özel sektör çalışanlarına geldi.

2021 Geçtiğimiz yıla göre Mart ayından bu yana etkisini gösteren Türkiye ve binlerce işletmenin önde gelen koronavirüs salgınını 650’den fazla tedarikçinin gölgesinde durdurması ve sonuçlarının iki ayrı çalışmanın yapılması, özel sektör maaşlarına iki farklı zaman oranı çıkıyor.

YAPACAKLARIN YÜZDE 13,8 SÜRE

Global insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı şirketi Mercer Türkiye, çalışanlara ücret ve yan haklar trendinde ve uygulamalarda ‘2020 Türkiye Ücret ve Yan Haklar Araştırması’na göre şirketlerin 2021 yılında ücretlerini yüzde 13,8 bandında artırmayı planlıyor.

DÖRT SEKTÖRÜN EN YÜKSEK ÖDEME GÜCÜ

Ankete Türkiye’den 619 firma katılmış, hızlı tüketim malları, otomotiv, perakende, bankacılık, dayanıklı tüketim, enerji, teknoloji, ilaç ve sağlık, imalat, lojistik, sigorta sektörleri yer aldı.

İlaç, sağlık, teknoloji ve kimya en yüksek ödeme gücüne sahip sektörler olarak öne çıktı.

ÇALIŞANLARA YATIRIM YAPACAKLAR

Dünyanın 33 ülkesinde faaliyet gösteren Endeavor Derneği ve uluslararası danışmanlık şirketi Talentmelon’un ortaklaşa yürüttüğü Girişimci Şirketlere Özel Tazminat ve Faydalar Raporu’na göre şirketler, olumsuz etkilere rağmen 2021 yılında çalışanlarına yatırım yapmaya devam edecek. salgın.

Araştırmaya katılan şirketler, çalışanlarını işten çıkarma veya maaşlarını düşürme seçeneğini ‘son çare’ olarak görüyor.

ENFLASYONU ARTIRACAKLAR

3 binden 46 çalışanı ile Türkiye’nin lider şirketi Verilere göre yapılan ankete göre, katılımcı firmaların yüzde 92’si 2021 için maaş artışı planlıyor. Zam yapacak firmaların yüzde 86’sı maaş artışını hedefliyor. Enflasyon, bu oran ortalama yüzde 17 olarak belirtiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre yazılım geliştirme, en çok talep alan ve en yüksek maaş alan meslek olarak öne çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir