Oruç sağlığı nasıl etkiler, 30 gün oruç tutan kişiye ne olur? İşte tüm merak edilenler

Dünyada milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Geçtiğimiz birkaç yıldır Ramazan, Kuzey Yarımküre’deki ülkelerde günlerin daha uzun ve havanın daha sıcak olduğu yaz mevsimine denk geliyor. Bu, Norveç gibi bazı ülkelerde her gün 20 saate kadar yiyecek kaçırmak anlamına geliyor. Peki oruç sağlığı nasıl etkiler? 30 gün oruç tutan kişinin vücudunda ne olur?

İnsan vücudu son yemekten 8 saat sonra oruç tutabilir. Bu, bağırsakların son öğünde alınan tüm besinleri tamamen sindirdiği zamandır. Sonraki aşamada vücut enerji ihtiyacını karşılamak için karaciğerde ve kaslarda glikoza yönelir. Glikoz tükettiğinde, bir sonraki enerji kaynağı vücuttaki yağdır. Yağ yakmak kilo vermemize, kolesterol seviyemizi düşürmemize ve diyabet riskini azaltmamıza yardımcı olur.

DÜŞÜNCE KAN ŞEKERİ BAŞLIYOR

Öte yandan kan şekerinin düşmesi ile vücutta halsizlik ve uyuşukluk ortaya çıkar. Açlık seviyesi en yüksek seviyeye çıktığında semptomlara baş ağrısı, mide bulantısı ve ağız kokusu eklenir.

İLK HAFTA NELER OLUYOR?

Vücudunuz oruç tutmaya alışıyor. Yağı tüketti ve kan şekerine çevirdi. Sahur ve iftar saatleri arasında su alımı azaldıkça vücutta terleme hızlanır ve sıvı kaybı artar. İftar ve sahur saatlerinde yemeklerde karbonhidrat ve bazı yağların gereken düzeyde alınması enerji üretimi için olmazsa olmazdır. Protein, tuz ve su gibi belirli besin maddelerini dengeli bir diyetle almak da önemlidir.

  1. GÜNDEN 15. GÜNE DEĞİŞİKLİKLER

Vücudunuz şimdi 3. aşamaya geçti ve vücut neredeyse tamamen oruca adapte oldu. İngiltere’deki Cambridge Üniversite Hastanesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Danışmanı Dr. Razeen Mahroof, bu aşamanın vücut üzerinde de bazı olumlu etkileri olduğunu söylüyor: “Günlük yaşamda çok daha fazla kalorili yemek yiyoruz ve vücudumuz üstesinden gelmek gibi önemli görevleri yerine getiremiyor. hastalıklar “diyen tıp uzmanı,” Oruç sırasında bu durum yeniden dengelenir. Vücut yine daha önemlidir. Fonksiyonlarına odaklanır, enfeksiyonlarla savaşmasını ve hastalıklardan kurtulmasını kolaylaştırır.

“30 GÜNÜN SONUNDA SİZİ NE BEKLİYORUZ?

Ramazan ayının ikinci yarısında kolon, böbrek ve cilt toksinlerden arınmaya başlar. Dr. Mahroof, organların bu dönemde maksimum kapasitelerine döndüğünü söylüyor. Hafıza ve konsantrasyon yeniden güçlendikçe enerjinin de arttığını vurguluyor. Mahroof şöyle devam ediyor: “Oruç, şafaktan gün batımına kadar geçen süreyi kapsar. Böylece, arada enerji verici yiyecek ve sıvı alma fırsatı vardır. Oruç, bir kişinin kaslarını korurken kilo vermesine de yardımcı olur. Ama vücudunuz enerji için protein almaya başlarsa , ileri açlık moduna geçecektir. Bu, günler ve haftalarca uzun süreli oruç tutma dönemlerinde en yaygın olanıdır.

“ORUÇUN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Mahroof oruç tutmanın sağlıkla ilişkisini şu şekilde yorumluyor: “Oruç, ne yediğimize ve ne zaman yediğimize odaklanmamızı sağladığından sağlık açısından faydalıdır, ancak sürekli oruç süresinin uzatılmasını önermiyoruz. Uzun vadede yağ enerjiye dönüşür ve vücut enerji kaynağı olarak kaslarınıza döner. Geçtiğinde uzun vadede kilo vermeyi zorlaştırarak sağlığı kötü etkiler. ” Ramazan döneminde Mahroof’un önerisi 5: 2 oruç diyetini takip etmektir. Yani haftada 5 gün sağlıklı beslenmek, diğer 2 gün oruç tutmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir