Nüfusun yüzde 25’ini aşılayan İsrail’de vaka sayısının patlaması gündem oluşturdu

Koronavirüs aşısını nüfusunun yüzde 25’ine uygulayan İsrail’de vaka sayısı artıyor. Günlük vaka sayısının hala 9.500’ün üzerinde olduğu ülkede, 13. günün sonunda ilk aşılar için korona yakalama oranı yüzde 20 azaldı.

İsrail, dünyanın 12 Euro’ya satın aldığı BioNTech aşısını doz başına 23,50 Euro ödeyerek, “Herkesten önce aşı olmalıyız” diyerek satın aldı. ABD ve Avrupa’dan daha fazla ödeyen İsrail, tüm halkına yetecek miktarda doz depoladı, ancak olay istediği gibi gitmedi ve günlük korona vakası sayısı iki kişi için toplam 4 milyon aşı alan İsrail’de rekor kırdı. Moderna’dan 47 dolarlık dozlar. Nüfusun yüzde 25’ini 1,9 milyon kişiyi aşılayarak aşılayan ilk ülke olan İsrail’de günlük koronavirüs vakaları halen 9.500’ün üzerinde izliyor.

  1. GÜN SONUNDA GÜZ

İlk aşılanan 100 bin kişi ile hiç aşı yapılmayanlar arasında ilk 12 günde hastalığa yakalanma konusunda fark yoktu. Ancak 13. günün sonunda ilk aşılananların koronavirüs oranında yüzde 20 düşüş yaşandı. Aşılama ile birlikte koronavirüs vaka sayısının artması birdenbire yüksek fiyatla aşı alan İsrail’i karıştırdı, ancak son rakamlar moral yükseldi. İsrail, Mart ayı sonuna kadar 16 yaşın üzerindeki herkesi aşılamış olacak.

AVRUPA’DA AŞI SEÇENEKLERİ

İsrail yüksek bedeller ödeyerek öncelik alırken, halkını ilk aşılayan ülke olarak tarihe geçecek. ABD’de BioNTech ve Moderna aşılarının kullanımı devam etmektedir. Birleşik Krallık, BioNTech, Moderna ve AstraZeneca kullanıyor. AB şimdilik BioNTech ve Moderna ile aşılanmaktadır. Bu ayın sonundan itibaren AstraZeneca aşısı AB’de satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir