Mutasyonun etkisini görmesi için 4 hafta veren uzmanlar uyarıyor: Tamamen farklı bir süreç başlayabilir.

Koronavirüs ile mücadelede vaka sayısı azalmadı ve mutant virüse ilişkin gelişmeler bölgesel yasaklar gibi tedbirler getirdi. Mutant virüsün vaka sayısı üzerindeki etkisini görmenin 4 hafta sürdüğünü belirten uzmanlar, “Virüs yeni bir özellik kazanır ve mutantla başka bir şeye dönüşürse bambaşka bir süreç başlayabilir.”

Pandemi sürecinde vaka sayısının artması ve gerilememesi konusunda farklı görüşler ortaya çıkmaya devam ediyor. Hükümet ve ilgili kurumlarda yapılan toplantılarda vaka sayısındaki artışı toplumdaki rahatlamaya bağlayanların yanı sıra mutasyona uğramış virüsle ilişkisinin ortaya çıkmasını savunanlar da bulunuyor. Her iki konuda da adımlar atılacağı belirtiliyor. Akraba ilişkilerinden dolayı özellikle il illerinde vaka sayısının arttığı belirtildi.

POZİTİVİTE ORANI YÜZDE 5

Toplantılarda, son yıllarda yoğun bakımın büyük kentlerinde koronavirüs hastalığı çok azaldı ancak geçen hafta tespit edilen hasta sayısında artış görülebiliyor. Tekilter varyasyon sırası, virüsün araştırması Türkiye’de kendi mutasyonları öğrenildi.hürriyet’ten gelen habere göre Babacan Nuray, Türkiye’de mutasyonun salgını artırdığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirterek, yine de yüzde 5’lik test pozitifliği oranının içinde olduğunu söyledi. Mutasyonların vakaları etkileyip etkilemediğinin 4 hafta sonra görülebileceği belirtiliyor.

ÜÇÜNCÜ DALGA HESABI

Toplantılarda aşıların mutasyona uğramış virüs üzerindeki etkisi sıklıkla değerlendiriliyor. Sinovac aşısının Türkiye kullanımından dolayı hareketsiz mutasyonlara karşı etkili olduğu söyleniyor. Uzmanlar, salgında üçüncü dalgadan bahsetmek için 15-20 bin vakanın tekrar görülmesi gerektiğini belirterek, “Virüs tamamen yeni bir özellik kazanır ve mutantla farklı bir şeye dönüşürse bambaşka bir süreç başlayabilir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir