Macron faşizmi zirveye ulaştı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ülkedeki İslami kurumlar ve Müslümanlar üzerindeki baskısı faşizm boyutuna ulaştı. Kendi imamlarını yetiştirmek için adım atan Fransa, İslamofobi Karşıtı Kolektif’in tasfiye sürecini de başlattı. 2017 yılında Macron için oy isteyen Liberation gazetesi, son dönemdeki baskıcı politikalar nedeniyle “özgürlüklerin karartıldığı” yorumunu yaptı.

Fransa’da, Ekim ayında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından açıklanan İslam karşıtı politikalar uygulandı. Faşizmin uygulamalarını hatırlatan politikalar sonucunda İslami kurumlara yönelik ağır baskı, yaptırımlar ve hatta kapatmalar yürürlüğe girdi. Bu bağlamda, Fransa’da Müslümanlara yönelik baskı ve ayrımcılık çalışmaları yürüten Fransız İslamofobi ile Mücadele Kolektifi’nin (CCIF) resmen başladığı bildirildi. Derneğin Facebook hesabından aşırı sağın baskılarına boyun eğen İçişleri Bakanı, fesih sürecinin başlamasıyla ilgili CCIF’e bildirimde bulundu. Açıklamada, 29 Ekim’de faaliyetlerinin sona ermesinin ardından derneğin çalışmalarının büyük bir kısmını yurt dışına taşıdığı kaydedildi.

15 GÜN TEHDİT

Fransa İslam Konseyi (CFCM), Macron ile yaptığı görüşmede Milli İmamlar Konseyi’nin (CNI) kurulmasına karar verildiğini belirtti. Macron’un geçen Çarşamba günü Konsey’e taleplerini yerine getirmesi için 15 gün verdiği ortaya çıktı. Bu kurumun imamların dini bilgilerine, öğretme becerilerine ve insani niteliklerine göre görevlerini yerine getirmeleri için bir onay süreci oluşturacağı belirtildi.

CUMHURİYET DEĞERLERİ YÖNETMELİĞİ

CNI, dini eğitimden sorumlu kadınların camilerde çalıştırılabileceğini belirtti. Açıklamada, CNI’nin kuruluşuna ilişkin belgelerin Macron’a iletildiği ve “Cumhuriyet Değerleri Yönetmeliği” nin de oluşturulduğu belirtildi. Tüzük, Macron’un kabul etmek için baskı uyguladığı makalelerden biriydi.

Kurtuluş: Özgürlükler karartıldı

2017’de “Ne yaparsan yap ama Macron’a oy ver” başlığını taşıyan Fransız Liberation gazetesi, son sayısında Emmanuel Macron hükümetinin baskıcı tavrının boyutunu gözler önüne serdi. Liberation, raporunda “Hukukun üstünlüğü: özgürlükler karartıldı” ifadesini kullanarak, Fransa’da güvenlik güçlerini izleme yasağının “baskıcı bir sürüklenmenin doruk noktası” olduğunu yazdı. Gazete, “Polisin yüzlerinin yayılmasını engelleyen küresel güvenlik metni, bilgi verme, gösteri yapma veya dolaşıma sokma haklarını baltalayan baskıcı bir sürüklenmenin doruk noktasıdır.” Fransa’da hükümetin istediği yeni “Genel Güvenlik” yasası tepki çekti. Söz konusu kanun, gösteriler ve yürüyüşler sırasında gazeteciler ve vatandaşlar tarafından polisin fotoğrafının veya video kaydının yapılmasının yasaklanmasını içeriyor. Tartışmalı yasa, 1 yıl hapis cezası ve bir polis memuru veya jandarmaya ait “yüz görüntülerini veya diğer kimlik öğelerini” yaymaktan kaynaklanan 45 bin euro para cezasını içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir