Koronavirüs, yılbaşından günler önce kuru meyve satışını patlattı! Taleplere ayak uydurmak için 24 saat çalışıyorlar

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı kapsamında insanlar yılbaşı gecesini evlerinde geçirecekleri için, kuru meyve üreticileri yüzde 400’e varan talebi karşılamak için günde 24 saat çalışmaya başladı.

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında insanlar sokağa çıkma yasağı nedeniyle yaklaşan yılbaşı gecesini evlerinde geçirecek.

Özellikle büyük porsiyon kuruyemiş ihtiyacını karşılayan Denizli ilinde nohut ve ayçekirdeği kuru meyve üretimi olan firmalarda talebi karşılamak için 24 saat esasına göre çalışmalara başladı.

Pandemi süreci ile birlikte halkın evde kalarak atıştırmalık olarak kuruyemişe yönelmesiyle talepte yüzde 100 artış yaşandı. Yaklaşan yılbaşı nedeniyle kuru meyve talebi yüzde 400’e ulaştı.

Denizli kuruyemiş üretim firmasının yönetim kurulu üyeliğini yapan Veli Tefenlili iş adamları, kuruyemiş üreticilerinin genel olarak Noel nedeniyle Türkiye talebini karşılamak için ciddi şekilde çalıştığını söyledi.

Kurutulmuş meyvelere çok talep olduğunu ve büyümeye çalıştıklarını belirten Tefenlili, “Yılbaşı gecesinin vazgeçilmez atıştırmalığı kuru yemekti. Pandemi döneminde vatandaşlarımız kaldığı için kuru meyveye talep arttı. evde ama Yeni Yıl nedeniyle ciddi bir talep artışı yaşıyoruz. Çalışma saatlerini 24 saate çıkardık. Saatlere kadar artış var. “

“Bu bisküvi fiyatlarına yansımadı. Kuru meyve veriminde de artış var. Daha önce günde 100-150 ton sevk ederken, şu sıralar bunu üçe katladık. İstanbul bizim için önemli bir pazar. Arttı. TIR’a kadar. Özellikle piyasalardan talepler var. Siparişler geliyor, yükseltmeye çalışıyoruz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir