Karadeniz’den harika buluş! Gerçek olandan tek farkı tankın boyutuydu

Trabzonlu Hasan Altuntaş çöpe atmak yerine topladığı hurdalarla mini bir tank yaptı. Tankın içine ateşleme sistemi yerleştiren tamirci Altuntaş, uzaktan kumanda ile hareket eden ve gerçeğinden tek farkı olan tankı ile beğeni topluyor.

Trabzon’da yaşayan Hasan Altuntaş, işyerinde tamirci olarak çalışıyordu ve kalan parçaları atmak yerine topluyordu. Hurda parçalarından kamyon yapmak için kollarını sıvayan Altuntaş, internette araştırma yaparken kamyonun daha önce yapıldığını ancak tank olmadığını fark etti. Çekiçle tank yapmaya başlayan Altuntaş, ardından tankın içine ateşleme mekanizması yerleştirdi. Altuntaş, ateş etmeyi planladığı tankın kazaya sebebiyet vermemesi için planından vazgeçerek tankın kuru sıkı mermi ve torpido ile ateş etmesini sağladı.

Arkadaşından aldığı kırık matkaplarla tankın dönüp hareket etmesini sağlayan Altuntaş, uzaktan kumandayla hareket eden ve gerçek olandan tek farkı olan tankı ile sosyal medyada beğeni topladı. Sesi ile dikkat çeken tankın geliştirilebileceğini belirten Hasan Altuntaş, “Askerlerimiz operasyon alanlarında her zaman önderlik ediyor. Normalde robot çağına geri döndük. Bu nedenle olası saldırılara karşı insansız araçlar ön planda olmalıdır. Bunlarla ilk saldırıyı önleyebiliriz. “Gelişmiş bir sistem kurulduğunda bile karşı saldırı yapabiliriz,”

“Tankı yaptıktan sonra, bunun ateş etmesi gerektiğini söyledim”

Meslek lisesi metal işleme bölümünden mezun olan mekanik tamircisi Hasan Altuntaş, “Bunu yapmamın amacı makineyi tamir ederken kalan parçalardı. Onları atmamak için böyle bir değerlendirme yapmak istedim. İlk başta farklı bir şey yapacaktım. Mesela kova, kamyon, bu tür şeyler yapmayı düşündüm. Daha sonra interneti araştırdığımda bunların hep yapıldığını gördüm ama tank yoktu. Bu yüzden bir tank yapmaya karar verdim. Tamamen el yapımı bir çekiçle yaptığım bir iş. Tankı yaptıktan sonra ateş etmeli dedim. Ateşleme mekanizmasını içine yerleştirdim.

Benim hayalim Osmanlı’daki lağımların yaptığı gibi insansız bir araçla yapabilmek.

İmkanlar dahilinde daha büyük ve daha gelişmiş bir tank yapılabileceğini belirten Altuntaş, “Ben sadece çekiç, ispiral, hurda malzemeli kaynak makinesi kullandım, alet kullanmadım. Bunun için daha donanımlı, kamera ve sensör kontrollü sistemler kurulabilir. Günümüz şartlarında ciddi bir ihtiyaçtır. Askerlerimiz operasyon alanlarında her zaman önderlik ediyor. Normalde robot çağına geri döndük. Bu nedenle olası saldırılara karşı insansız araçlar ön planda olmalıdır. Bunlarla ilk saldırıyı önleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir