İstanbul’da deniz seviyesi 20 santimetre yükseldi …

İstanbul’un deniz seviyesinin 100 yılda 20 santimetre yükseldiğini belirten Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Ama asıl tehlike buradaki yükselişin zamanla hızlanacak olmasıdır. 20 santimetrelik bir yükselme, şehirdeki tüm altyapının bozulduğu anlamına geliyor. Milyarlarca dolarlık maddi hasar meydana gelecek. O konuştu.

Kuraklık, seller, dolu, fırtınalar ve aşırı sıcaklıklar son zamanlarda dünya üzerinde giderek daha fazla etki gösteriyor. Kuşkusuz bunun temel nedeni uzun yıllardır içinde bulunduğunuz iklim krizidir. Geçmiş yıllarda ara sıra ortaya çıkan bu felaketler artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Dünyada sıcaklığın yükseldiği bir çağda son zamanlarda Türkiye’nin de benzer şekilde Boğaziçi Üniversitesi’nde meydana geldiğini belirten Kandilli Rasathanesi ve Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tekin, “Ortalama sıcaklıkta 1.5 derecelik artış aynı anda bir çok alanda gösteriyor”, dedi.

HIZI ARTIRIN

Şehirlerin artık aşırı hava olaylarının tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Tek, “Etrafımızda olan her şey açıkça birbiriyle bağlantılı. İklim olaylarını görmezden gelemeyiz. Yapılan ölçümlerde son 100 yılda İstanbul’un deniz seviyesinde 20 santimetrelik bir artış olduğunu görüyoruz. Dahası, deniz seviyesinin yükselme hızı artıyor. Asıl tehlike, bu ivmenin hızlanacak olmasıdır. “Bu küresel bir sorundur, ancak yerel olarak her bölgede farklı etkileri ve zararları vardır.”

ALTYAPI BOZULABİLİR

Bu artışın küçük bir seviye gibi görünse de İstanbul için çok büyük finansal sonuçları olacağını belirten Tek, “Dev bir şehir ve onun altyapı sistemlerinden bahsediyoruz. Şimdilik sorun gibi görünmese de deniz seviyesinin yükselmesi bu şehirler için büyük bir tehlike. Altyapı sistemleri çöküyor. Daha sonra şehirleri kazmak ve altyapıyı yeniden inşa etmek çok zor. Ne yazık ki su kanallarını ve lağımları değiştirmek büyük yatırımlar gerektiriyor. “Bu, milyarlarca dolarlık bir maliyet demektir.”

SICAK DALGALAR ŞEHİRLERİ DÖNDÜRÜYOR

Son yıllarda şehirlerde yaşanan aşırı sıcağa dikkat çeken Adil Tek, “Sıcak hava dalgaları beraberinde ciddi sağlık sorunları da getiriyor. Hem ekosistem hem de insan sağlığı için son derece etkili olan bu sıcak hava dalgalarının yoğunluğu ve sıklığı İstanbul’da her yıl artmaktadır. “Bu olayların son yıllarda biriktiğini istatistiklerde görebiliyoruz.”

SU KALİTESİNİ KORUYORUZ

Tatlı su kaynaklarını azaltırken yükselen deniz suyu seviyesinin çoğu içme suyu kaynağı için risk teşkil ettiğini belirten Adil Tek, su kalitesini korumak için doğaya ve ekosisteme daha çok dikkat etmemiz gerektiğini ve azaltılması gerektiğini söylüyor. gelecek nesiller.

ETKİ DEV YATIRIMLARI

İklim krizinin deniz seviyesindeki yükselişinin kıyıları tehdit ettiğini belirten Adil Tek, “Bu, deniz kenarındaki tüm yatırımlar için de önemli bir faktör. Şöyle düşünün, milyarlarca dolar yatırım yaparak bir liman inşa ediyorsunuz. Bu limanı 200-300 yıllık bir ömürle inşa ediyorsunuz. Ancak deniz seviyesi hızla yükselmeye başlıyor. Bağlantı noktanız işlevini kaybediyor. Yaptığınız milyarlarca dolarlık yatırım boşa gidecek ”dedi.

NE KADAR VERİMLİ TÜKETİYORSUNUZ?

Dünyanın büyüme göstergelerinin enerji istatistikleri ile ölçüldüğünü belirten Adil Tek, “Ülkelerin kalkınma endeksi enerji tüketimiyle paraleldi. En gelişmiş ülkeler en çok tüketime sahipti. Ancak hangi enerji kaynağının tüketildiği çok önemli görülmedi. Şimdi bu tamamen değişti. Kalkınma endeksleri yeniden yazılıyor. Şimdi ne kadar verimli tükettiğiniz ve hangi kaynaktan beslendiğiniz önemli. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir