İran yeraltı nükleer tesisi kuruyor

ABD ile nükleer anlaşma gerginliği yaşayan İran’ın yeni bir nükleer tesis inşa ettiği iddia edildi. AP’nin verdiği bilgiye göre, Fordo kentindeki tesis yer altına inşa ediliyor. Washington’da hava savunma sistemleri ile korunan yapının nasıl tepki vereceği merak konusu.

ABD merkezli Associated Press, Washington-Tahran ilişkilerinde gerilime neden olabilecek yeni bir iddiayı bildirdi.

AP tarafından bildirilen bilgiye göre İran, Fordo kentinde yeni bir nükleer tesisin inşasına başladı. Uydu gözlemleri yapan Maxar Technologies’den çekilen fotoğraflara göre, yeni nükleer tesis Fordo kentinde inşa ediliyor.

İran’ın yer altına inşa ettiği tesisin de dağlarla korunduğu belirtildi. Tahran yönetiminin olası hava saldırılarına karşı korumayı artırmayı hedeflediği belirtildi.

Özellikle İsrail, İran’ın nükleer faaliyetlerini hedef alan saldırılar düzenliyor. Şantiye çevresinde hava savunma sistemleri olduğu da belirtildi.

TESİSLER SALDIRILARIN AMACI

İran’ın Natanz kentinde kurduğu nükleer tesis Temmuz ayında bir patlama yaşadı. Tahran yönetimi, soruşturmaların ardından saldırının sabotaj olduğunu açıkladı.

AP, İran’ın BM ofisinin ve nükleer anlaşmayı denetleyen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın yorum yapmadığını belirtti. Washington ise, Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasıyla, 2015’te 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak uzaklaştı.

2015 yılında imzalanan anlaşma ile İran, Fordo tesislerinde uranyumu zenginleştirmeme sözü verdi.

İran, anlaşma ile uranyumun yüzde 3.67’sini zenginleştirmeyi kabul etti. Son haberlere göre ülkedeki uranyum zenginleştirme oranları yüzde 4,5’e yükseldi. Ancak atom bombası veya diğer nükleer silahlar yapmak için uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor.

Öte yandan İran parlamentosu, uranyumun yüzde 20’ye kadar zenginleştirilmesine izin veren bir yasa tasarısını ay başında geçirdi. Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani ve kabinesi, mecliste geçirilen yasaya itiraz ettiklerini açıkladı.

İRANLI NÜKLEER BİLİMCİ’YE KATLEDİLDİ

Tasarı, İran’ın nükleer programını kuran bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin suikasta kurban gitmesinin ardından kabul edildi.

Tahran yönetimi, korumaları ile seyahat ederken öldürülen Fahrizade için İsrail’i işaret etti. İsrail saldırı iddialarını yalanladı, ancak Tel Aviv yönetiminin İran’ın nükleer faaliyetlerini ve iş gücünü hedef alan bir dizi saldırı başlattığı biliniyor.

BIDEN BAŞKANLIĞI DURUMU DEĞİŞTİRECEK Mİ?

ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşma, Başkan Joe Biden’in yardım ettiği Barrack Obama yönetimi tarafından yapıldı. Joe Biden, 3 Kasım’da yapılan seçimde 46. ABD Başkanı seçildi. Tahran’ın en büyük beklentisi, Biden’in Ocak ayında göreve geldikten sonra masaya dönmesi.

Tahran, halihazırda bir anlaşma olduğu gerekçesiyle ABD ile görüşmelerin yeniden başlatılmasına da karşı çıkıyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Tahran’ın yeni gelen her hükümetle tekrar tekrar görüşemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, hafta başında, Biden göreve geldiğinde şartların değişeceğine inandıklarını söyledi.

“ABD nükleer anlaşmaya geri dönerse, geçmişteki hatalarını telafi ederse ve Biden 2017 şartlarına dönerse geri döneceğiz. Yeni ABD hükümetinde koşulların değişeceğine inanıyoruz. İlişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Batı, Avrupa ve komşu ülkeler. 5 + 1 2017’ye dönmeye hazırsa biz de döneceğiz. ” Hazırız ve bu kısa sürede olabilir. “Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir