İl Sağlık Müdürü’nden normalleşme için yeşil ışık 1 Mart’ta başlayacak: İstanbul kısıtlamaları hafifletmeye hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın il bazında normalleşme adımlarına ilişkin açıklamalarının ardından İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, kentteki durumu paylaştı. Memişoğlu, “Süreç olarak iyi bir konumdayız, hasta sayımız en aza indirildi. İstanbul 1 Mart’tan itibaren başlayacak kısıtlamaları azaltmaya artık hazır” dedi.

Covidien-19 ile virüslere karşı mücadelede ve tüm dünyada aşılama yapılırken Türkiye de önlemlerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar, “Mart ayı başından itibaren illerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz”, normalleşme adımlarını müjdeledi. Zaman zaman artan vaka sayılarıyla gündeme gelen İstanbul’da salgının seyri ve vaka sayısının normalleşmeye uygun olup olmadığı, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu yanıt verdi.

“SÜREÇ OLARAK İYİ BİR KONUMDAYIZ”

Koronavirüsle mücadele sırasında İstanbul’daki son durum hakkında bilgi veren İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Süreçte iyi bir noktadayız. Yoğun bakım ve hastalarımızın yoğunluğu inşallah öyle devam eder … Salgın süreci hem Türkiye hem de sağlık altyapısı açısından hem dünyadaki teknoloji insan gücü açısından çok güçlü olduğunu gösterdi. Türkiye şu ana kadar çok başarılı bir süreci sürdürüyor. Salgın anı başladı Türkiyede düşüşe geçiyorum. Kursu bitirdim, her zaman bir şans var, onun için temkinli davranmamalıyız. Hem ekonomik hem de uzun psikolojik süreçte insanlar bu tür kapanma ve kısıtlamaların da farkındayız. baskı yaşanıyor “dedi.

“İSTANBUL KISITLAMALARA HAZIR”

İstanbul’daki veriler ışığında kısıtlamaların gevşemesine değinen Memişoğlu, “İstanbul aslında Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi 1 Mart itibarıyla başlayacak olan kısıtlamaları azaltmaya hazır. Bu bağlamda öğrencilerimizi bekliyoruz. okulları, arkadaşları ve esnaflarımızla işyerlerini açmaları için buluşmak … İstanbul’da vaka sayısı asgariye indirildi, ancak devamı için uyum şart.

“BAKANLIK SON KARARI VERECEK”

Bu uyumu gevşeme sonrası gösterdiğimiz sürece maske, mesafe, hijyen kurallarına uyduğumuz sürece aşılamayı zamanında yaptığımız sürece kısıtlamaların azaltılmasında İstanbul için bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Ama tabii ki bunun kararı Bakanlığımızın ve bilim kurulumuzun önerileri doğrultusunda olacaktır. “

“BELİRLİ BİR PROGRAM ÇERÇEVESİ İÇİNDE GEVŞETLENEBİLİR”

Salgınla ilgili verileri anlık olarak takip ettiklerini belirten Memişoğlu, “3. dalga olabilir ama bunu bir denge olarak kullanmamız gerekiyor. Yükselişini Sağlık Bakanlığının elektronik altyapısı ile anlık olarak ölçüyoruz. Öngörü bilimsel verilerle değil, mevcut düşüş ve düşüş eğiliminde halkımızı, esnafımızı ve öğrencilerimizi okullarımıza getirme vaktinin geldiği 1 Mart tarihi itibariyle Cumhurbaşkanımız tarafından duyuruldu. Gerçekten çok memnunuz. Toplumun uyumu ile … Aslında sürekli kapatma ve kısıtlamalarla yönetilecek bir süreç değil. Öte yandan Memişoğlu, İstanbul’da aşılama ile ilgili olarak “İstanbul’da 1 milyon 200 bin kişiyi aşıladık” dedi. dün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir