Helikopter felaketinde yaralanan askerlerin imdadına yetişen kahraman köylü: Ceketimi çıkarıp soğuk tutması için üzerine koydum.

Bitlis’teki helikopter kazasının hemen ardından olay yerine koşan ve 2 yaralıya ilk müdahaleyi yapan köylülerden Davut Bikec, “Birinin ağzında kar vardı. Eşini nefes alması için temizledim. Diğerine döndüm. asker. Giydiğim ceketi çıkardım ve üzerine fırlattım. Birinin kolu sıkıştı, kolu sıkışmıştı. “Üzgünüm, keşke olmasaydı.”

Köylülerden Davut Bikeç, diğer köylülerle bölgeye gittikleri anları anlattı ve helikopter kazası haberini alır almaz yaralılara yardım etmeye çalıştı. Yaralılara ilk müdahaleyi yaptığını belirten köylülerden Davut Bikeç, “Olay 14.30 sıralarında gerçekleşti. Fark etmedik, helikopterden motor arızası gibi bir ses geldi. Sonra benim çocuklar ‘baba sanırım helikopter düştü’ dediler biz yaptık.

“BİRİ AĞZDA KAR VARDI, KARI TEMİZLEDİM”

Gittiğimizde şehitler verdik. 4 kişi yaşıyordu. Hemen 2 kişi yan yana duran 2 kişiye döndüm. Birinin ağzında kar vardı. Karısını temizledim, nefes alması için ‘İyi misin kardeşim?’ Dedim. Derin bir nefes aldı ve sonra ‘iyiyim’ dedi. Ondan sonra diğer askere döndüm. Ceketimi çıkardım ve üzerine attım. Birinin kolu sıkışmıştı, ben çıkardım. Üzgünüm, keşke olmasaydı. “

“KENDİ ÇALIŞMALARIMIZDAN İKİ YARALANDIK”

Bikeç, daha sonra diğer yaralıların yanına gittiğini belirterek, “Ceketimi çıkarıp üşümesin diye üzerine sürdüm. Kol sıkışmış. Bulunduğu yerden çıkardık. Sonra sağlık ekipleri geldik. Yaralı ikisini kendi çabalarımızla kurtardık. ” dedim.

COUGAR TİPİ HELİKOPTERLERDE 4. KAZA

1996 yılından beri Kara Kuvvetlerinde hizmet veren Fransız-Alman ortak tasarımlı AS532 Cougar helikopterleri daha önce düştü. Ülkemizde daha önce bu tip helikopterin karıştığı 3 kazada 28 asker şehit oldu. Bugünkü kaza ile bu sayı 37’ye yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir