Hafta sonu kısıtlamalarının ardından acil servisler nefes aldı

Koronavirüs önlemleri kapsamında iki hafta önce hafta sonu kısıtlamaları ile başlayan düzenleme şimdiden acil servislere nefes aldı. Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Cander, “Önlemler vaka sayısının azalmasına yardımcı oldu. Hafta sonu kısıtlamaları acil durumların yoğunluğunu azaltacak” dedi.

Dava sayısındaki artış, kısıtlamaların genişlemesini de beraberinde getirdi. Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, yeni alınan kararlarla acil durumlarda yoğunluğun azalacağını söyledi.

“KISITLAMALARLA VİRÜSÜ KIRACAĞIZ”

Cander, “Pandemilerin kendine has değişken özellikleri var. 15 gün önce acil durumlarda kaos yaşandı. Yoğun bakım ünitelerinde acil durumlar uzun kuyruk fotoğraflarına yansıdı. Ölüm ve ağır hasta sayıları artan önlemler. On gün önce alınan önlemler vaka sayısının azalmasına yardımcı oldu, aynı zamanda kafa karışıklığına da neden oldu. Tamam, mekanları kapatıyorduk ama insanlar açık havaya akın etti. Geçen hafta kırıkların ve vakaların sayısının yatay olarak hareket ettiğini görüyoruz. Hafta sonu kısıtlamaları acil durumların yoğunluğunu azaltacak. “Bunun iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum. Virüsün arkasını kısıtlamalarla kıracağız. “

Tedbirlerin vatandaşların hayatını etkilemesi gerektiğinin altını çizen Cander, “Mart ayında koyduğumuz kısıtlamaların başarılı olduğu Nisan ve Mayıs gibi normalleşmeye başladık. Ama normalleşmede iyi bir resim çizemedik. Neden böyle oluyor? bu? “Olayın önemini anlayamıyoruz. Kısıtlamalar herkesi biraz etkileyecek ve bu olduğunda olayın daha ciddi olduğunu anlıyoruz. “Dedi.

Cander sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönemin Mart ayına göre daha olumsuz bir yanı var. Kapalı alanı kullanma oranımız çok arttı. Havaların soğumasıyla kışın başındayız. Ocak her zaman hastalıkların zamanıdır. Ev ziyaretlerine çıkamadığım için ‘evde buluşalım’ diyorsun.İşten çıkamıyorsun.Kısıtlama çok iyi oldu, özellikle geceleri yoğun olan metropollerde.Esnek çalışma çok önemli.Hafta sonları çok bizim için değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir