Görünüşe göre bu sefer yağmur yağacak! İstanbul’un hemen yanı başındaki Bolu bembeyaz

Beklenen kar yağışı etkisini İstanbul çevresinde hissetmeye başladı. Bolu güne kar yağışıyla başlarken Meteoroloji, yarından itibaren Balkanlar’da da kar yağacağını bildirdi. Cuma öğleden sonra başlayacak olan kar yağışı Pazartesi gününe kadar devam edecek. Pazar günleri İstanbul ve Ankara’da 5-15 cm kar bekleniyor.

CNN Türkiye Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, sıcaklıkların Cuma gününe kadar 15-16 derece düşeceğini belirterek, kar yağışının Avcılar, Beylikdüzü, Esenler, Başakşehir ilçelerinde görülebileceğini belirtti. Sürmeli, kar yağışının Marmara Bölgesi, İç Ege ve Batı Karadeniz’de meydana geleceğini kaydetti.

BOLU’DA KAR BAŞLADI

Öte yandan bu sabah Bolu Dağı’nın D-100 Karayolu geçişinde kısa süreli kar yağışı etkili oldu. Yağışlar ulaşımı etkilemezken, bölgedeki yeşil alanlar beyaza döndü. D-100 Karayolu Bolu Dağı geçidinin Bakacak, Seymenler ve Elmalık bölgelerinde etkili kar yağışı nedeniyle Karayolları ekipleri bölgede kar küreme ve tuzlama çalışmalarını gerçekleştirdi.

CUMA KAR BEKLİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de İstanbul için yayınlanan 5 günlük hava tahmininde güncelleme için gitti. Buna göre İstanbul’da Cuma ve Cumartesi günleri kar yağışı bekleniyor. Yağışın Pazar ve Pazartesi günleri aralıklı olarak devam etmesi bekleniyor. Bugün Marmara’nın güneyi ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bingöl ve çevresi Edirne yağmurlu olacak.

BÖLGE BÖLGE UYARISI

Fırtına ve gök gürültülü yağışlar, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyinin yükseklikleri, Erzurum çevresi ve Edirne’nin güney kesimleri, yer yer karla karışık yağmur ve kar dahil, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz Muğla, Giresun, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl’ün doğu ilçelerinde yerel olarak güçlü olması beklenmektedir. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu’nun doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis bekleniyor.

FIRTINA DİKKAT

Rüzgar güney yönlerinden hafif, ara sıra ılımlı, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinden kuvvetli, ara sıra kısa süreli fırtına (50-80 km / saat) ), yüksek bölgelerde Kısa süreli şiddetli fırtına (90-120 km / sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bazı illerde beklenen hava koşullarıyla birlikte günün en yüksek sıcaklıkları şu şekilde: İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 7 İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, gece sonrası sağanak yağışlı 14

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, gök gürültülü ve gök gürültülü fırtına 18

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, gök gürültülü ve gök gürültülü fırtına 17

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağmurlu 19

Trabzon: Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı 21

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sulu ve karla karışık 6

Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu zaman, çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yoğun yağmurlu 14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir