Göbeklitepe’deki metal bloğun gizemi çözüldü

Göbeklitepe yakınlarında ve Göktürk alfabesi ile bir tarlada duran gizli metal monolit ile “Gökyüzüne Bak, Ay’ı Gör” bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın yol haritasını açıklamasıyla çözüldü. Monolith, Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmasının bir reklam olduğu ortaya çıktı.

Cuma günü Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Göbeklitepe yakınlarındaki Örencik Mahallesi’ndeki bir tarlada, arazisine gidenler bir tarlada 3 metre yüksekliğinde bir metal bloğa rastladı. Mahalle sakinlerinin hayretler içinde kalmasının ardından, haber alan jandarma ekipleri bölgeye gelerek çevreledikleri yekpare yapının etrafında nöbet tutmaya başladı. Metal bloklarla onlarca senaryo üretildi, bölgeye kimi ve ne amaçla getirdikleri sorusuna herkesin cevap aradı. Farklı illerden yüzlerce kişi bölgeye gelerek gizemli monolitleri inceleyerek birçok hatıra fotoğrafı çektirdi. Güvenlik güçleri konuyla ilgili açıklama yapmazken, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin gazetecilere “Biz de merak ediyoruz” demekten memnun kaldı.

KONU MONOLITE OLDU

Kısa sürede tüm Türkiye uluslararası arenada olduğu gibi metal bloğun aniden ortaya çıkması da merak konusu oldu. Şanlıurfa’da ortaya çıkarılan yekpare metal bloğu gizemli bir şekilde ortaya çıkaran dünyanın pek çok ülkesi haber ve fotoğraflar paylaştı. Dünyanın farklı ülkelerinde ortaya çıkan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken Şanlıurfa’daki monolit, son dönemde başta ABD ve Avrupa olmak üzere birçok ülkenin medyasında geniş yer bulmuştur.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI İLE ÇÖZÜLDÜ

Gizemli bir şekilde ortaya çıkan monolit, bu sabah aynı gizemle ortadan kayboldu. Kurulması ve ortadan kalkmasıyla merak konusu olan monolit hakkında çok sayıda yorum yapılmasına rağmen yetkililer konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı’nda gizemli monolitlerin neden kurulup kaldırıldığı sorusuna herkesin aradığı cevabı açıkladı. Türkiye’nin uzay projelerini anlatan ve yapılacak işler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yoğun stratejiler, hedefler ve tüm dünyaya duyuran milli uzay programımız, günümüzde ünlü sloganıyla projeler içeren, ‘gök yüzüne bakıldı’ çağrısı, “dedi.

SLOGAN OLDU

Bu sözler sırasında arkasındaki ekranda Erdoğan, merak edilen yekpare herkesin gizeminin Göktürk alfabesiyle yazıldığı günleri ‘Ayı gökyüzüne bak’ sloganı yansıtıldı.herk size Şanlıurfa sorusuna cevap bulduktan sonra vatandaşlar arıyor Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın sloganının kentin esrarengiz bir çalışma ile açıklanmasının kendileri için sevindirici olduğunu kaydetti.

MONOLİTİN GİZEMİ GÜN BOYUNCA KONUŞULDU

Şanlıurfa’da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce zemine sıkışan metal bloğun (monolit) kaldırıldığı görüldü. İl merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Göbeklitepe Örenyeri yakınlarında bulunan Örencik Mahallesi’ndeki arazide 5 Şubat Cuma günü bulunan metal blokla ilgili sorular cevap bulamadı. Günün ilk ışıklarıyla bugün bölgeyi kontrol eden vatandaşlar, üzerinde Göktürk alfabesiyle yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde “Gökyüzüne Bak, Ayı Gör” ifadesinin yazıldığı metal bloğun olduğu görüldü. yerinde değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir