Geç de olsa adalet yerini buldu! Hayatından çalınan 4 yıl için 155 bin lira tazminat alacak

Çorum’da arazi meselesi nedeniyle yaşanan kavgada işlenen cinayetten 12 yıl hapis cezasına çarptırılan vatandaş, Yargıtay’ın kararı bozması üzerine yeniden yargılanarak beraat etti. Yargılama sürecinde 4 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan vatandaş, açtığı dava sonucunda 155 bin lira tazminat alacak.

Çadırhöyük köyü muhtarı Ramazan Alımcı’nın (37) ‘cinayete iştirak’ suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Özcimbit, Ankara’da arazi sorunu nedeniyle dayısı tarafından silahla vurularak öldürüldü. Yargıtay’ın yerel mahkemenin kararını bozması üzerine yeniden yargılanan Çorum (53) beraat etti. Yargılama sürecinde 4 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Özcimbit, avukatı aracılığıyla açtığı davada 75 bin TL maddi tazminat ve 80 bin TL manevi tazminata hak kazandı. Köyün dışındaki tarlasına traktörüyle giden Muhtar Ramazan Alımcı, amcası Osman Alımcı (76) tarafından yakalandı. Arazi sorunu nedeniyle düşman olduğu belirtilen amca ile yeğeni arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüdü ve kavgaya dönüştü. Osman Alımcı kavga sırasında yeğeni Ramazan Alımcı’ya tabancasıyla 5 kez ateş etti. Ramazan Alımcı ölürken, Osman Alımcı ile suça karıştığı iddia edilen Mehmet Özcimbit tutuklandı.

Katil Öldü

Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Osman Alımcı, ‘kasten adam öldürmekten’ 18 yıl, Mehmet Özcimbit ise ‘kasten adam öldürme suçundan’ 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yaşa bağlı bir hastalığı olan Osman Alımcı, geçen yıl cezaevinde hayatını kaybetti.

YARGI KARARI REDDEDİLDİ

12 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Özcimbit, avukatı aracılığıyla Yargıtay’a başvurarak karara itiraz etti. Yargıtay 1.Ceza Dairesi, temyiz dosyasını inceleyerek, yerel mahkemenin Özcimbit hakkındaki kararını “Suça karıştığının görülmediği” gerekçesiyle bozdu. Yargıtay’ın bozma kararının ardından Mehmet Özcimbit tahliye edildi. masum olduğu anlaşıldıktan sonra 4 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra beraat etti.

TAZMİNAT TAZMİNATINI DA KAZANDI

Özcimbit’in avukatı Eşref Kaya, müvekkilinin 4 yıl 1 ay gibi uzun süredir cezaevinde olduğunu ve bu nedenle ağır kayıplar yaşadıklarını, açtıkları maddi ve manevi tazminat davasını kazandıklarını söyledi. Kaya, “Yargıtay, tüm itirazlarımızı haklı görerek duruşmada müvekkilimi tahliye etti ve geri dönüşün ardından Sungurlu Ağır Ceza Mahkemesi müvekkilimin beraatine karar verdi. Müvekkilim 4 yıldan fazla tutuklu kaldı. Sonuç olarak Ankara Ağır Ceza Mahkemesi tazminat hakkımızı talep etti.Dava neticesinde 75 bin TL maddi, 80 bin TL manevi tazminata hükmedildi tabii ki bu tutar müvekkilimin 4 yılını ve a ay. ”Mehmet Özcimbit,” Adalet, geç de olsa suçsuz olduğuma karar verdi. zaten yapıyor “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir