Erdoğan bunu ilk kez gündeme getirdi! Kritik tarih 2025

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce konuşan, ancak ‘doğal’ konusunun fiilen uygulanmasına ilişkin soru işaretlerini ziyarete açıklığa kavuşturan Maraş, KKTC ile Türkiye arasındaki doğalgaz ve elektrik hattının işletmesinin devam ettiğini söyledi. Enerji çevrelerine göre Erdoğan’ın açıklamaları yeni bir dönemi müjdeliyor.

Türkiye ile KKTC arasındaki geçmiş bağların adanın gözünde daha üst düzeye çıkmasını hedefleyen seçimlerden sonra farklı projeler için Anadolu’ya bağlanmaya yöneldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş ziyaretinde KKTC ile Türkiye arasında hem elektrik hem de doğalgaz bağlantısının kurulmasına yönelik çalışmalar sürüyor, bu konuda yapılan açıklama şimdiye kadar yapılan en üst düzeyde oldu.

Peki bu KKTC ve Türkiye arasındaki söz konusu bağlantılar için ne anlama geliyor, bu projenin geleceğinde başka bir terime stratejik işbirliğine kapı açma olasılığı var mı?

KIBRIS’TA TÜRKİYE’DEN ZENGİN GÜNEŞ ENERJİSİ

Konuyla ilgili yenisafak.com’a konuşan Enerji Ekonomisi Derneği (EED) Başkanı Prof.Dr.Gürkan Kumbaroğlu, KKTC’nin elektrik enerjisi ihtiyacını akaryakıt ile üretim yapan santrallerden mevcut koşullarda karşıladığı bilgisini paylaşarak şunları söyledi:

“Bu santraller hem pahalı üretiyor hem de kullandıkları yakıt açısından ciddi bir çevre sorunu yaratıyor. Baca gazı emisyonları bir yandan SO2, NOx ve partikül maddeleriyle Kıbrıs Türk halkının sağlığını tehdit ederken, diğer yandan CO2 gibi sera gazı emisyonları küresel ısınmayı tetikliyor.

Bu, ‘yenilenebilir enerji üretimini artırmaya katkı’ sorununu önlemenin bir yoludur, Kumbaroğlu, “Türkiye’den güneş enerjisi açısından zengin Kıbrıs’ta. Adada üretilen ara bağlantı bağlantıları ve bir kez güneş yukarıda ise İstenilen miktarda rüzgar enerjisi Türkiye’ye iletiliyor. Türkiye ve KKTC bu aktarımı tamamlayıcı nitelikte destekleyecek yük profilleri. Bu sayede Kıbrıs Türk halkının kendi kaynaklarını, yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanması mümkün. ” şeklinde konuştu.

2025’TE İLK GAZ AKIŞI OLABİLİR

Kumbaroğlu’nun KKTC ile Türkiye arasında kurulacağı bir diğer konu da olası doğalgaz boru hattıydı.

Dünyada tahmini toplam doğalgaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 5’inin Doğu Akdeniz’de olduğuna dair raporların olduğuna işaret eden Kumbaroğlu, bu projelerin geçen yıl düzenlenen “Birinci Doğu Akdeniz Uluslararası Enerji Sempozyumu” nda kapsamlı bir şekilde sunulduğunu söyledi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs kampüsü. halledildiğini hatırlattı.

HATTIN İKİ YÖNLÜ OLMASI ÖNEMLİDİR

Bu sempozyumda dönem KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un “Türkiye ile KKTC arasındaki doğalgaz boru hattının 2025 KKTC doğalgazını Türkiye’ye götüreceğini” anlatan Kumbaroğlu, şöyle devam etti: “İşte KKTC ve Türkiye’nin en önemli konularından biri Projeler arasında su hattına paralel olarak yapılabilir ‘iki yönlü’ dir.Başka bir deyişle su altından geçecek 80 km uzunluğundaki hattın sadece Anadolu’dan KKTC’ye gaz getirmemesi önemlidir, ama gerekirse KKTC’den Anadolu’ya gaz taşıyabilecek şekilde inşa edilmelidir KKTC’den Anadolu’ya gaz nasıl gelebilir? Öncelikle ülkemizin Kıbrıs çevresinde araştırmaları var.Gelecekte burada bulunacak bir rezerv yapılacak borularla Anadolu’ya taşınması muhtemeldir.

Diğer bir senaryo, bölgede üretilen diğer kaynaklardan Avrupa’ya gaz için bir köprü olmaktır.

İlk günden beri söylediğimiz çok basit bir şey var; İsrail ve Akdeniz’deki diğer ülkeler, ellerinde en önemli ürün olan gaz piyasasını bulursanız, Avrupa’ya satmak istiyorlarsa, süreci ilerletmek için Türkiye üzerinden en ekonomik, en kolay, en güvenli yoldur. Burada KKTC’den Anadolu’ya kurulacak boru hattı bu amaçla çalışabilir. İlk kurulan boru hattının kapasite olarak sadece KKTC için yeterli olması planlansa da hem fizibilite hem de hazır kara bağlantı noktasına sahip olacağız. “

DOĞRU ZAMANDA ADIM ATILIRSA BARIŞ AÇILIŞI BAŞLAR

Türkiye-KKTC arasında Doğu Akdeniz’in bu boru hattı projeleri arasında, GCA’nın Yunanistan’a uzatmak için gündeme getirdiği doğu boru hattının kapılarını ciddi mesajda olanlara da Kumbaroğlu tarafından Ankara’ya gelmesini bekleyebileceğinin altını çizen Kumbaroğlu, toprağa çok somut ve adım adım stratejik yapma hareket.

Prof.Dr.Kumbaroğlu, “1900 km’lik bir doğalgaz boru hattı hayali olan ve İsrail’den önce Yunanistan’a ve ardından İtalya’ya uzanacak olan EastMed” hatırlatmasının ardından sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradaki temel amaç, başta İsrail gazı olmak üzere Doğu Akdeniz’de bulunması muhtemel diğer gazların Avrupa’ya taşınması … Bu hattın kapasitesi yılda 16 milyar metreküp gaz akışı olarak öngörülürken, Kaplaması nedeniyle pahalı bir proje olduğu, yani gazın maliyetinin piyasa fiyatından daha yüksek olduğu görülmüştür.Proje, yüksek maliyeti nedeniyle “ölü doğmuş bir proje” haline gelmiştir. Diğeri, gerek doğalgaz gerekse Türkiye Kıbrıs’ı ile elektrik bağlantısını yakın geçmişte yapacaktır, stratejik bir biz olmadıkça Anadolu Adası’ndan içme suyu akışının sağlanması ile birlikte düşünüldüğünde … Ankara doğru adımları atabilirse Zamanında bu süreç Doğu Akdeniz’de uluslararası işbirliğini artıran barışçıl bir açılışa dönüşecektir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir