Enflasyon rakamları açıklandı! Memur ve emeklilerin maaş zammı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, aylık bazda tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 1,25, ayrıca yıllık bazda yüzde 14,60 arttı. Böylece milyonlarca memur ve emeklinin 2021 yılında alacağı zam oranı belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2020 enflasyon rakamlarını açıkladı.

Buna göre, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Aralık ayında yıllık yüzde 14,60, aylık yüzde 1,25 arttı. TÜFE’de (2003 = 100) 2020 Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,28 arttı .

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıklanan Aralık ayı enflasyon verisi ve faiz artırımının yanı sıra memur maaşlarının da emekli maaşlarına yapılacağını açıkladı.

BİR YILDA İKİ KEZ

10 milyona yakın SSK, Bağ-Kur, tarım emeklileri TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez ve bir önceki 6 aylık dönemde artan maaş alıyor.

NE ZAMAN ALINACAK?

Devlet memurları, müteahhitler, geçici personel ve memur emekliler, yüksek maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacaklar.

EN DÜŞÜK MEMUR ÜCRETİ NASIL OLDU?

Toplu sözleşmeye göre memurların maaşlarına Ocak ayında zam yapılacak. Son 6 aylık enflasyon oranındaki fark da maaşlara eklenecek.

Yeni zam ile en düşük memur maaşı da belirlendi.

Geçen yıl temmuz ayında yüzde 5,75 artış alan subay, 2021’in ilk ayında 4 bin 542 liraya girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir