Dünyaca ünlü marka Çorlu’da üretime hazırlanıyor

Yerli üretimi teşvik etmek için Türkiye’de ayakkabılara ek vergiler uygulandı. Özellikle Şanlıurfa’daki saldırıdan sonra Türkiye’de yabancı markaların üretiminde yapılan ayakkabı üretimi planı ortaya çıktı.

Türkiye’de faaliyet gösteren Eren Holding’in Fransız Lacoste markasının Çorlu Tekirdağ’da ayakkabı üretimine hazırlandığı öğrenildi. Şirket yetkililerinden alınan derslere dayanarak, ayakkabı üzerindeki yüksek vergiler nedeniyle Türkiye’de üretim için kollar yıkandı.

2003 yılının başlarında, Lacoste’un Avrupa’daki genel üretimin Türkiye’ye kaydırılması planlanmıştı. Ancak son anda Fransız şirketi bundan vazgeçti. Eren Holding’in bu nedenle Çorlu’da satın alınan 140 dönümlük arazi üzerinde ayakkabı fabrikası planladığı belirtildi. Fabrikanın binlerce çift Lacoste markalı ayakkabı üreteceği öğrenildi. Bu üretim için Fransız ortaklarla görüşmeler devam ediyor. Üretime yıl sonunda başlanması planlanıyor.

Geçen yıl Haziran ayında Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tekstil, konfeksiyon, deri, ayakkabı vb. 40 ürüne ek olarak yüzde 20 gümrük vergisi getirildi.

Eren Holding, 1990 yılında ünlü Fransız Devanlay Group ortaklığıyla Devanlay – Eren Tekstil’i kurdu. Şirket, lisanslı Lacoste ürünleri üretmektedir. Aynı yıl kurulan Er – De Pazarlama A.Ş. bu ürünleri dağıtır.

ŞAMPİYON TENİSMANI

Lacoste, macerasına 1933 yılında ünlü şampiyon tenisçi René Lacoste lakaplı timsahı logo olarak gömleğine işleyerek başladı. Lacoste’nin 120 ülkede ünlü Fransız markası, 1991’den beri Türkiye’de ve Perakendecilik tarafından temsil edilmektedir. Eren Perakende, 2005 yılından bu yana Lacoste markasının Rusya, Ukrayna, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya ve Baltık ülkelerinde temsil haklarını elinde bulundurmaktadır. 43’ü Türkiye’de olmak üzere Lacoste, Eren Holding’in ülkedeki temsilcisi. 140’ın üzerinde mağaza ve online alışveriş sitesinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir