Dünya Sağlık Örgütü: 2021’in başında Avrupa’da üçüncü dalgayı bekliyoruz

Son dönemde özellikle Avrupa kıtasında koronavirüs vakalarının artmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden bir açıklama geldi. DSÖ’nün önde gelen isimlerinden David Nabarro, 2021’in başında Avrupa’da üçüncü dalgayı beklediklerini açıkladı.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaleti Wuhan’da meydana gelen ve kısa sürede tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 388 bin kişi hayatını kaybederken, 58 binden fazla kişi ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüsle mücadele kapsamında son iki haftadır aşı haberleri gelmeye devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklama uluslararası kamuoyunu endişelendiriyor.

“DEVLETLER, İKİNCİ DALGAYI ÖNLEMEK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMAZ”

Dünya Sağlık Örgütü’nün önde gelen isimlerinden David Nabarro, İsviçre’nin en çok okunan gazetelerinden Solothurner Zeitung ile konuştu. Nabarro, yaz döneminde hükümetlerin gerekli önlemleri almadığını ve ikinci koronavirüs dalgasını önlemek için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

“2021 ERKENİNDE ÜÇÜNCÜ DALGAYI GÖRÜYORUZ”

2017 yılında DSÖ genel sekreteri olmak için mücadele eden ancak bu pozisyona ulaşamayan Nabarro, “Hükümetler ilk dalgadan sonraki yaz aylarında altyapı ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli hamleleri yapmadı. Şimdi ikinci dalgayı yaşıyoruz. Başlangıçta üçüncü dalgayı göreceğiz. İsviçre’deki vaka ve ölüm oranı çok ciddi bir düzeye ulaşabilir “dedi. AVRUPA’DA SON DURUM Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede özellikle yaz döneminden sonra vaka ve ölüm sayıları hızla artmıştır. Cumartesi günü açıklanan verilerle Almanya ve Fransa’da vaka sayısı 33.000 artarken, İsviçre ve Avusturya’da günde binlerce vaka sayısı açıklandı. Türkiye’de dün açıklanan verilere göre salgın başladığından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı ulaştı. Dün açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de insanlarda 5532 corona virüsü vakası tespit edildi.

“ASYA ÜLKELERİNİN ÇALIŞMASINI takdir ediyorum”

Nabarro, Güney Kore gibi Asya ülkelerinin çabalarını takdir ettiklerini söylerken, “Güney Kore halkı koronavirüsle mücadelede çok etkili. Virüsle savaşmak için davranışlarını değiştiriyorlar. Sosyal mesafeyi önemsiyorlar, maske takıyorlar, karantina altına alıyorlar. hastalanırlar. Ellerini ve yerleri temizlerler. ” Nabarro ayrıca Asya ülkelerinin koronavirüs yasaklarını ve önlemlerini erken gevşetmediğini söyledi. Nabarro, “Vaka sayısının azalmasını ve bu seviyede kalmasını beklemelisiniz. Avrupa’nın hamlesi erken.” Dedi.

TÜRKİYE’DE BÜYÜME DEVAM EDİYOR

Türkiye’deki vaka sayısında günlük artış gerekiyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 21 Kasım’da 5 bin 532 yeni hasta tespit edildi, toplam hasta sayısı 440 bin 805’e yükseldi. 135 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam ölüm sayısı 12 bin 219’a çıktı. Günlük hasta sayısı rekor kırdı 11 Nisan’da 5138 vaka görüldü. Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 3233 daha fazla hasta ile iyileşen toplam hasta sayısı 370.825’e yükseldi. Toplam tetkik sayısı 17 milyon 90 bin 101 artarken, ağır hasta sayısı 4121’e çıktı. Hastalarda pnömoni oranı yüzde 3,8 oldu.

ÖNCEKİ GÜN 5 BİN 103 HASTA BELİRLENDİ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre önceki gün 5 bin 103 hasta tespit edildi, 141 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 19 kişi de iyileşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir