Çok şaşıracaksınız! Ali Baba ve Kırk Haramiler’in altın dolu mağarasına bakın

Altınla dolu mağara yıllar sonra Yeşilçam’ın Binbir Gece filminden uyarlanan efsane film Ali Baba ve Kırk Haramiler’de bulundu. 1971 yılında çekilen ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’ filminde hırsızların “Açıl susam” diyerek girdikleri mağaranın İstanbul’da olduğu ortaya çıktı.

1971 yılında çekilen “Ali Baba ve Kırk Haramiler” filminde hırsızların “Açıl susam” diyerek girdikleri “sihirli mağara” özelliğine sahip mağaranın son halini merak ediyor musunuz?

Sadri Alışık, Yusuf Sezgin, Feri Cansel, Kayhan Yıldızoğlu, Güzin Özipek ve Cevat Kutuluş gibi Yaşilçam’ın pek çok değerli ismini barındıran filmde Nuri Ergün’ün yönettiği başrollerde ‘sihirli mağara’nın yeri ortaya çıktı.

Kırk hırsızın gelip şarkılar eşliğinde ‘susam aç’ dediği zaman açılan mağara bugünkü konumu ile Başakşehir’de bulunuyor.

Ali Baba ve Kırk Haramiler ve Tarkan filmleri başta olmak üzere bazı dizilerde kullanılan mağaralar bugüne kadar pek çok kez hasar gördü. Alınacak tedbirlerle Yeşilçam’ın mirası olan mağaraların yıkımı önlenecek.

Ali Baba ve Kırk Haramiler konusu

Film, hırsızlardan altın çalan bir adama ne olduğunu anlatıyor.

Ali Baba, varlıklı bir Bezirgan olan ağabeyi Kasım’ın işlerini yapar. Fakir olduğu için kardeşinin konağında müştemilatta kalır. Boş zamanlarında ormandan topladığı odunları pazarda satar.

Kasım, bir gün Ali Baba’yı vereceği davet için başka bir şehre gönderir. Ali Baba tesadüfen yolda Kırk Haramilerle karşılaşır. Hırsızlardan saklanırken onların hazinelerini öğrenir. Bu fırsatı kaçırmak istemiyor.

Hazineden kendine birkaç çanta altın alıyor. Eve döndüğünde kardeşi de hazinenin yerini öğrenerek yola çıkar. Ancak Kasım Kırk, Hırsızlar tarafından yakalanır ve ölür. Hazinelerinden altının çalındığını anlayan Hırsızlar, Ali Baba’nın peşine düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir