Bu listedeyseniz, yasaklardan kurtulursunuz!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen yeni genelgede hafta sonları 22:00 ile 08:00 saatleri arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağından muaf olanlar tek tek listelendi. İşte sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar.

Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı da geceleri 81 il valiliklerine alınan yeni tedbirlerle ilgili genelge gönderdi. Genelgede koronavirüs tedbirleri doğrultusunda sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak kişiler de tek tek sıralandı.

HAFTA SONU SOKAKTA GEZMENİN YASAK OLDUĞU SAATLER

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgeye göre; Öncelikle 21 Kasım Cumartesi 20: 00’dan 22 Kasım Pazar saat 10: 00’a ve 22 Kasım Pazar 20: 00’dan 23 Kasım Pazartesi 05: 00’e kadar sokağa çıkma yasağı kısıtlanacak.

İşte yasaktan muaf tutulanlar:

GÜVENLİK PERSONELİ: Özel güvenlik görevlileri dahil, kamu düzenini ve güvenliğini sağlamakla görevli olanlar. Özel güvenlik görevlileri dahil …

YARDIM PERSONELİ: Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay, AFAD ve afet kapsamında çalışanlar.

MERKEZ SINAVLARI: ÖSYM tarafından ilan edilen diğer merkezi sınavlara (eş, kardeş, anne veya babadan refakatçi) ve sınav görevlilerinin katılacağını belgeleyenler.

CENAZE SAHİBİ OLANLAR, TANIMLAYICILAR: Cenaze töreninden sorumlu olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) Ve birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar

ALTYAPI ARIZASI PERSONELİ: Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. Kesilmemesi gereken iletim ve altyapı sistemlerinin bakım ve onarımından sorumlu olanlar.

TAŞIMACILAR: Ürün ve / veya malzemelerin (kargo dahil) nakliyesi veya lojistiği, yurt içi ve yurt dışı nakliye, depolama ve ilgili faaliyetlerle uğraşanlar.

KARİYER ÇALIŞANLARI: Huzurevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. Sosyal koruma / bakım merkezleri çalışanları.

ENDÜSTRİYEL İŞÇİLER: Üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar.

MEDYA İŞÇİLERİ: Gazete, radyo ve televizyon çalışanları, gazete matbaası çalışanları ve gazete dağıtıcıları.

SACLAR, ARICILAR: Koyun ve sığır otlatanlar, arıcılık faaliyeti yapanlar.

TEKNİK HİZMETLER: Teknik servis çalışanları, hizmet vermek için dışarıda olduklarını belgelemek şartıyla.

GÖZCÜLER: Kapalı saat / günlerde işyerini sürekli bekleyenler.

HAFTA SONU ÇALIŞACAK BELEDİYE PERSONELİ: Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, dezenfeksiyon, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonları çalışacak personel.

ZORUNLU DOKTOR RANDEVUSU OLANLAR: Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a kan ve plazma bağışı dahil).

SİTEDE TEMEL İHTİYAÇLARIN KARŞILANMASI: Yurt, pansiyon, şantiye vb. Halka açık yerlerde kalanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olanlar.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI: İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle işyerinden ayrılma riski olan çalışanları (işyeri hekimi vb.),

VETERİNER: Veterinerler.

OTİZMİK ŞİRKETLER: Otizm, ağır zeka geriliği, down sendromu gibi Özel Gereksinimleri olanlar ve ebeveynleri / velileri veya refakatçileri.

SOKAK HAYVANLARINI BESLEME GÖREVLERİ: 7486 sayılı genelge kapsamında kurulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri ve sokak hayvanlarını besleyecek olanlar.

ÇİFTÇİLER: Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların,

EVCİL HAYVAN SEYAHATÇILARI: Evlerinin ön cephesi ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkanlar.

KURYE: Sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlerde eve teslim hizmetini vermekle görevli olanlar.

MAHKEME KARARI İLE ÇOCUKLARINI GÖRECEKLER: Çocuklarıyla mahkeme kararı çerçevesinde (mahkeme kararını vermeleri şartıyla) kişisel temas kuracaklar.

MAÇLI SPORCULAR: Seyircisiz oynanabilen spor müsabakalarındaki sporcular, menajerler ve diğer görevliler.

BİLETLİ YOLCULAR VE ÇALIŞANLAR: Şehirlerarası toplu taşıma araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) Çalışanlar ve bu toplu taşıma araçları ile seyahat edecekleri bilet, rezervasyon kodu vb. belgeleri göndererek.

METRO, OTOBÜS, DOLU SÜRÜCÜLER: Toplu taşıma araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, minibüs, taksi vb.) Sürücüleri ve görevlileri.

Ve yönetici, memur veya çalışan sirkülerde “Açık Olacak İşyerleri, İşyerleri ve Kurumlar” da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir