Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Sağlık çalışanlarında 7 gün karantina

Son dakika gelişmesine göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs hastalığında 14 günlük karantina sürecinin bazı durumlarda değişebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Komite Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs hastalığında 14 günlük karantina sürecinin bazı durumlarda değişebileceğini söyledi. Doç. Kaybetmez, “Kişi yoğun bakımda hastalığı atlatırsa veya kişinin bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlığı varsa 21 güne kadar sürebilir. Tümü etkileyen Covid-19 pandemisinde dünya, rekor vakalar ve ölümler her geçen gün gelmeye devam ediyor.Bu kapsamda dünyada Covid-19 ile mücadelede tartışılan konulardan biri de 14 gün ve bazı durumlarda 21 güne kadar sürebilen karantina sürecidir. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç.Dr.Afşin Emre Kayıpmaz, bazı durumlarda 14 günlük karantina süresinin değişebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, “Kişi yoğun bakımda hastalığı atlatırsa veya bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık varsa 21 güne kadar sürebilir. Teorik olarak 30. veya 35. günlerde PCR testinde pozitifliği tespit edebilirsiniz. Ama burada önemli olan sizsiniz, klinik … Bu nedenle, klinik semptomları zaten devam etmeyen bir kişi için işe dönerken mutlaka PCR testi şartı aramayız.

Sağlık mesleği mensupları, sağlık sisteminde aksamaya neden olmamak için özverili çaba gösterirler ve 7. günün sonunda 2 PCR testi olumsuzluğu varsa tekrar görevlerine dönerler. Ancak burada belirtmeliyiz ki, bu kişilerin semptomları, yani klinik belirtileri olup olmadığı, aslında PCR testlerinin sonuçlarından çok daha değerli. Yani PCR testinde uzun sürelerde pozitiflik görünebilir. Burada ele alacağımız nokta hastanın belirti verip vermediğidir. Doç. Dr. Kayıpmaz, PCR testinin küçük miktarlarda virüs partiküllerini bile tespit etme kabiliyetine sahip bir test olduğunu belirterek, “Doğal olarak virüs partiküllerini üzerinizde patojenik bir etkisi olmasa bile tespit edebiliyor. Temel olarak hastalığı hafif atlatan veya ayakta kalan kişilerde bu saçılmanın 10 gün sonra azaldığını biliyoruz. 1 günden fazla hastanede yatış gerekli; ancak yoğun bakıma ihtiyacı olmayanlar için bu 14 güne kadar uzayabilir “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir