Azerbaycan ve Türkiye, Belçika Parlamentosu’nun kararına karşı! Ankara’dan sert tepki

Belçika Temsilciler Meclisi, Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’daki Ermenistan ile çatışması nedeniyle kınayan bir karar taslağı kabul etti. Parlamento, Türkiye’ye “bölgedeki istikrarsızlaştırıcı müdahaleye son verilmesi” çağrısında bulundu. Türkiye, Belçika parlamentosunun oybirliği ile aldığı kararı küçümsedi.

Belçika Federal Meclisi’ndeki tüm siyasi partilerin ortaklaşa hazırladığı karar tasarısında, “Azerbaycan’ın Karabağ’daki yeni düşmanlığının kınandığı” belirtildi. Oybirliğiyle kabul edilen tasarı, Belçika hükümetini savaştan etkilenen Ermeni nüfusa yardım etmek, savaş suçlarını izlemek ve ateşkesi sürdürmek için bir dizi önlem almaya çağırdı.

Belçikalı milletvekilleri ayrıca Dağlık Karabağ sınırlarına ve halkın kendi kaderini tayin hakkına saygı gösteren bir barış anlaşmasının müzakere edilmesini talep ettiler. Tasarı, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki ihtilafta olumsuz bir rol oynadığı iddia ediliyor. Ankara hükümetinin “bölgedeki istikrarsızlaştırıcı askeri müdahalelerine son verilmesi” istendi.

Belçika Ermeniler Komitesi, parlamentonun kararından duyduğu memnuniyeti dile getirerek milletvekillerine teşekkür etti.

TÜRKİYE KARARINDAN YANIT

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Belçika Temsilciler Meclisi kararının “ne tarihsel ne hukuki ne de sahadaki gerçeklerle bağdaşmadığını” söyledi.

Aksoy yaptığı açıklamada, Belçika Parlamentosunun önyargılı davrandığını ve tek taraflı Ermeni söyleminin aracı olduğunu söyledi:

“Karar, bölgedeki Türkiye-Belçika ilişkilerine katkı sağlamayacak, barış ve istikrarın sağlanması çabalarına hizmet etmeyecek. Bu tür kararlar Ermenistan’ı da geciktiriyor Hakikatler sorumluluklarını üstlenmekten kaçmaya teşvik ediyor.”

Aksoy, 1915’te Ermenilere yapılan tehcir ve ölümlere ilişkin kararın, başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) olmak üzere hukukun temel ilkelerine de aykırı olduğunu söyledi:

“Öte yandan, aynı gün Belçika Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen 9 Aralık’ın soykırım kurbanlarının anma günü olarak ilan edilmesi kararında 1915 olaylarına atıfta bulunulması da temel ilkelere aykırıdır. hukuk, özellikle AİHM kararları. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir