Altın 100 TL düştü! Uzmanlar sebebini açıkladı! Altında 2021’de yeni bir sürprize hazır olun

Altın fiyatlarında keskin düşüşler devam ediyor. Yıl sonra rekor kırarak 540 TL seviyesini gören altın, 100 TL gerileyerek 440 TL seviyesine geriledi. İşte uzmanların 2021 beklentileri …

Koronavirüs salgınının 2020’deki etkisiyle rekor sonrası rekor kıran altın, yılın son günlerinde keskin düşüşler yaşıyor. Kasım ayında aşı gelişmeleriyle gerileyen altın fiyatları yılın son haftasında keskin bir düşüşle 440 TL düzeyine geriledi.

Öyleyse altının düşmesinin gerçek nedeni nedir? 2021’de altın yatırımcısını neler bekliyor? ABD’de aşı uygulamalarının başlaması ve Biden dönemi altın fiyatlarını nasıl etkileyecek? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ve Yeni Şafak yazarı Erdal Tanas Karagöl, Haber7’ye altın fiyatlarındaki son gelişmeleri yorumladı.

Altındaki düşüşün sebebinin doların çekilmesi olduğunu söyleyen Memiş, “Altının niçin düştüğü sorusunun cevabı dolar cinsinden. Altının gram fiyatı dolar yüzünden düştü. Aslında altın düştü. uluslararası piyasalarda düşmedi, Dolar içeriye düştü, gram altın 440 lira seviyesine düştüğü için düştü.

SATIN ALMA FIRSATI ALTINDA DÜŞMELER

Ancak, düşüşler hem döviz hem de altın tarafında yatırımcılar için çok iyi alım fırsatları sunuyor. Neden? Çünkü Avrupa Merkez Bankası Merkez Bankası gibi gelişmiş ülke merkez bankalarının genişletici politikaları devam ediyor. Yeni teşvik paketi ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Mutasyona uğramış virüs salgını, dünya ekonomilerinde yine endişe yaratıyor. Bu nedenler ekonomik krizleri yeniden sürdüreceği için altın fiyatlarında yılın ilk çeyreğine kadar artış bekliyorum.

ARTIŞ 2021’DE DEVAM EDECEK

Yani gram altın / TL fiyatındaki artışın yılın ilk çeyreğinde Ocak ayından itibaren tekrar devam edeceğini tahmin ediyorum. Yani önümüzdeki yıl düğün yapacak veya altın borcu olan vatandaşlar bu seviyeleri satın alma fırsatı olarak değerlendirebilirler. Artık Noel tatilinden önce olduğumuz için piyasalarda özellikle küresel piyasalarda bir tembellik var. İç piyasalarda dolarda yaşanan düşüşlerin hızlı olması nedeniyle çok iyi alım fırsatları sunduğunu düşünüyorum. Sanırım gram altın / TL fiyatındaki ve ons altın fiyatındaki artışın 2021’de de devam edeceği tahmin ediliyor ”dedi.

GÜMÜŞ 2021’DE ALTIN ​​YIKACAK

Gümüş fiyatlandırmasına dikkat çeken Memiş, “Altını tahttan indiren gümüşün fiyatını özellikle 2020 yılında aldık. Gümüşün gram fiyatındaki düşüşlerde yatırımcılarına güzel alım fırsatları sunuyor. 2021 yılında gümüş olacak. Altını yine tahttan indiriyor, altından çok daha yüksek getirisi olan bir emtia olacak … Riskler de göz önünde bulundurulduğunda gelecek hafta itibarı ile gelen haber akışları çok hızlı ve hızlı olabilir ve bunun bir satın alma fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

KASIM AYINDA ALTIN ​​AŞI FİYATLARI

Aşı, Kasım ayında fiyatlandırıldı. Aşı iyimserliği ile altının ons fiyatı Kasım ayında 1965 dolardan 1765 dolara geriledi. Diğer bir deyişle, Kasım ayında aşı iyimserliğiyle 200 dolar değer kaybeden ons altın fiyatı vardı. Gümüşün ons fiyatı aşı fiyatlandırarak 30 dolardan 20 dolara düştü. Kasım ayında 1880 $ seviyesini 1765 $ olarak düşündüğümüzde, aşı iyimserliğinin önceden satın alındığını ve şimdi virüs salgınındaki vaka sayısındaki artışı fiyatlandıran bir meta olacağını göreceğiz. 2021 yılının son çeyreğinde yeniden aşılama uygulanacaktır. Vaka sayısındaki bu düşüşte altın fiyatlarında 2021’in ilk çeyreği sonunda veya ikinci çeyreğinin başında keskin düşüşler göreceğiz. Ama ilkine kadar. 2021 yılının çeyreğinde yatırımcının altın ve gümüş yatırımları tutması gerektiğini düşünüyorum. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir