ABD’ye doğum turizmi bahanesiyle 2 milyon dolar zarar veren Türk şebeke yakalandı

ABD’de doğmuş bebeklerine hamile kadınlar tarafından Türkiye’de ABD vatandaşlığı alan Türk ağı tutuklandı. Ağın 119 bebeğin doğumunda etkili olduğunu belirten savcılar, doğum masraflarının hileli olarak devlete fatura edildiğini ve New York’un Medicaid programının 2,1 milyon dolar olarak gerçekleştiğini iddia etti.

ABD’de doğumla ABD vatandaşı olmasına izin veren bebek, Türkiye’deki hamile kadın ağı operasyonunu önceki gün Türk polisi yakaladı. Yetkililer, doğum için ABD’ye giden Türk kadınlarından “doğum turizmi” ağının 7.500 ila 10 bin dolar arasında ücret aldığını, ancak hastaneye ödeme yapmak yerine ABD hükümetinin sağladığı Medicaid yardımını yasadışı yollarla kullandıklarını belirtti. New York’un Long Island bölgesinde İbrahim Aksakal, Enes Burak Çakıroğlu ve Hatun Kaplan adlı Türkler tarafından yönetilen şebekenin 119 bebeğin doğumuna vesile olduğunu belirten savcılar, doğum masraflarının sahtekarlıkla devlete fatura edildiğini ve New York’un Medicaid programı 2.1 milyon dolar olarak gerçekleşti.

FACEBOOK GRUBU ARACILIĞIYLA ULAŞILDI

Facebook’tan Türkiye’deki hamile kadınlara, “Bebeğim, Amerika’da Doğdun” başlıklı bir grup oluşturan Türk ağının, “Bebeğinizin Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan vatandaşı olarak doğması gerektiğine inanıyorsanız haklısınız” olarak ifade edildi. reklamda yaptı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan savcılar, kadınların her birinin Long Island’daki sözde doğumevine götürüldüğünü, tıbbi bakım ve kalacak yer verildiğini ve doğumdan sonra otomatik olarak gelen ABD vatandaşlığı için bir form doldurduklarını kaydetti. bebekler, 7.500 ila 10 bin dolar arasında ödeme karşılığında. Brooklyn bölge savcısı başsavcısı Seth DuCharme, toplam altı sanığın dördünün Türk, ikisinin de Medicaid başvurularının yapılmasına yardımcı olan ABD vatandaşı olduğunu açıkladı. DuCharme, Türk annelerin suçlu bulunmadığını ve soruşturmanın hedefi olmadığını belirterek, bebeklerin ABD vatandaşlığını kaybetmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

SES KAYDI KANITI

Ağın lideri olduğu düşünülen İbrahim Aksakal, Mayıs 2019’da kaydedilen bir sohbette hamile bir Türk kadının karısı gibi poz veren gizli bir ABD İç Güvenlik ajanına, kadınların 34. gebelik haftasından önce turist vizesi için başvurmaları gerektiğini söyledi. hamilelik “bariz” hale gelir. Ses kaydının deliller arasında olduğu öğrenildi. Soruşturma, yerel polisin bir grup Türk kadınının aynı anda doğum yaparken aynı adrese sahip olduğuna dair bir ihbar almasının ardından Long Island’da yedi kadın doğumevinin keşfedilmesiyle başladı. Bu yılın başlarında Trump yönetimi, ABD büyükelçiliklerindeki ve konsolosluklardaki vize departmanlarına, hamile kadınların doğum yapmak için seyahat ettiğinden şüpheleniliyorsa vize görevlilerine vize vermemeleri için yetki veren bir genelge yayınladı. ABD’de doğum hakkı vatandaşlığı elde edebilenler, 21 yaşını doldurduktan sonra bir ebeveyne “Yeşil Kart” için sponsor olabilirler. Ayrıca, üniversite eğitimleri için devlet yardımı alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir