Abdullah Gül’den Gergerlioğlu ve HDP değerlendirmesi: Çok yanlış buluyorum

Uzun süredir görülmeyen 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinden çıkarılmasını ve HDP’ye kapatma davası açmayı çok yanlış bulduğunu söyledi. Gül, “Aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zarar vereceğine inanıyorum.” Dedi.

Dün akşam HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu Genel Kurul’da görevden alındı. Kısa süre sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Konuyla ilgili bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada değerlendirmede şu ifadeleri kullandığına dikkat çekti: “Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM’nin indirilmesi ve hdp’y kapatma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu Hem Türkiye hükümetinin hareketi Çok anlamsız bir yük getirecek gibi görünmüyor?

“ÜLKEMİZE YÜKLENECEK”

Şiddet içermeyen hiçbir şey, tarih biliniyor, insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının ayrımcılık yapılmaksızın kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye daha demokrasi olacak ve reform paketiyle açıklama girişimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. yasal hükümet ve ülkemize bir yük.

“BUNLARIN TÜMÜ 90’LARDA OLDU”

Tüm bunlar 90’lı yıllarda yaşananlara ve Türkiye’ye muhalefet ve Türkiye’nin tecritine büyük bir fırsat verdi. Daha sonra o günleri unutturmak için pek çok çaba sarf edildi. Önceki deneyimler, partilerin kapatılmasının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının terör örgütleri için büyük ilgi uyandırdığını göstermiştir.

“BÜYÜK ZARAR VERECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Terörizm demokrasisini güçlendirerek ve insan hakları standartlarını yükselterek kitlelerden soyutlanacak ve terörle mücadele daha kolay olacaktır. Yakın siyasi tarihimiz tüm bunların örnekleriyle dolu olsa da, aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zarar vereceğine inanıyorum. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir