396 KOBİ’ye 158 milyon TL destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı çağrısının sonuçlarını açıkladı. Üretim süreçlerinde akıllı dijital teknolojiler geliştiren veya akıllı dijital teknolojiler kullanan KOBİ’lere destek verdiklerini belirten Bakan Varank, “396 KOBİ’mize yaklaşık 158 milyon TL destek sağlayacağız” dedi. dedim.

KOSGEB’in KOBİGEL – KOBİ Geliştirme Destek Programı’nın “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrısında değerlendirme süreci tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank çağrının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

PANDEMİ İLE BİRLİKTE YENİ GÖRÜŞME

2019 yılında İmalat Sanayinde Dijitalleşme temalı ilk aramayı yaptıklarını hatırlatan Varank, “Geçen yıl aramamızda 1.742 başvuru aldık ve toplam 258 KOBİ’ye 71,5 milyon TL’lik desteği onayladık. Pandemi ile birlikte, KOBİ’leri dijitalleştirmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bu nedenle aynı temayla yeni bir çağrı yaptık ve Eylül ayına kadar başvuruları kabul ettik ”dedi.

62,5 MİLYON TL İADE OLMADAN

Varank, KOBİ’lerin sektörde dijitalleşme konusunda farkındalık yarattığını ve bu yıl daha nitelikli başvuruların alındığını vurgulayarak, “Başvuran toplam 1.90 proje iki ayrı aşamada değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda 396 KOBİ’nin 158 milyon TL’lik destekten yararlanmasına karar verdik. Bu destek tutarının 62,5 milyon TL’si iade edilemez ”dedi.

HEDEF DİJİTAL EKOSİSTEM

Dünyayı etkileyen pandeminin imalat sanayinde dijitalleşmeyi tetikleyen bir etkiye sahip olduğunu kaydeden Varank, “KOBİ’lerimiz dijital dönüşümün ne kadar gerekli olduğunu artık daha iyi anladı. Hedefimiz, dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileştirilmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaktır. Bunun için yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştirici KOBİ’lerin sayısını artırmak istiyoruz. Ayrıca KOBİ’lerimizin dijitalleşmeyi iş süreçlerine entegre etmelerine önem veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda da sektörde dijitalleşme konusunda KOBİ’lerimizi desteklemeye devam edeceğiz ”dedi.

1 MİLYON TL’YE KADAR DESTEK

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmeler toplamda 1 milyon TL’ye kadar, 300 bin TL’ye kadar iadesiz, 700 bin TL’ye kadar iade alabiliyor.

ERKEN ÖDEME FIRSATI

Projenin gerçekleştirilmesi için gerekli personel, makine-teçhizat, hizmet ve yazılımların teminine yönelik destek ödenir. KOSGEB, iade edilebilir destek tutarının yüzde 50’sine kadar “erken ödeme” olarak sağlayabilir. KOBİ’ler projelerini en az 8 ay, en çok 20 ay içinde tamamlamak zorundadır.

8 AKILLI DİJİTAL TEKNOLOJİ

Çağrı kapsamında KOBİ’ler aşağıdaki 8 alanda desteklenecek:

Büyük Verilerin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı, İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti, İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri, İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistemleri ve Yapay Zekaya Dayalı Bileşenler, Siber İmalat Sanayinde Güvenlik, İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri, İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik / Artırılmış Gerçeklik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir