“1915 Çanakkale Köprüsü” nin yüksekliği 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçti

Çanakkale Boğazı’nın Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayacak olan “1915 Çanakkale Köprüsü” nin yüksekliği, Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi olan 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçti.

Hizmete girdiğinde dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanını alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşası renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle özgün bir mimariye sahiptir.

İki tarafı birbirine bağlayan halatlar üzerinden ilk kez devam eden çalışmalarda, köprü inşaatı için en önemli noktalardan biri olan podyum inşaatı devam ediyor.

Yol, çalışma platformu olarak burada çalışan işçiler üzerinde çalışma imkanı sunduğu için inşaat işlerinde önemlidir.

Köprü üzerine yapılacak olan podyum ile Avrupa ve Asya yakasındaki çalışmalara hız verilmesi planlanıyor.

Çimtaş’ın Gölcük ve Gemlik fabrikalarında üretilen ilk deck, geçtiğimiz hafta bölgeye getirildi.
48 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde ve 700 ton ağırlığında mega blok niteliğinde olan güvertenin gerekli hazırlıkların ardından montajına başlanacağı öğrenildi.
Temeli 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan “1915 Çanakkale Köprüsü” mimari özellikleriyle öne çıkıyor.

Avrupa ve Asya yakasındaki kuleleri tamamlanan köprünün yüksekliği, Fransa’nın başkenti Paris’teki dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’nden geçti. Fransa’nın tüm dünyada simgesi haline gelen Eyfel Kulesi 300 metre yüksekliğindedir. 1915 Çanakkale Köprüsü ise su üzerinde Çanakkale Savaşlarını simgeleyen 318 metre yüksekliğiyle Eyfel’i geçmiştir. Deniz derinliğine sahip köprünün yüksekliği her biri 334 metre idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir